endometrioza

5 powodów, dla których warto używać antykoncepcji hormonalnej

Dzisiejszy świat wręcz nie daje nam szansy przejścia obok tematu zapobiegania ciąży obojętnie. Świadomość seksualna jest wciąż na niskim poziomie, w związku z czym tematy seksu i ciąży powinny być poruszane już od najmłodszych lat w szkołach, czy w domach. Zachęca się wręcz rodziców do tego, aby przyzwyczajały swoje pociechy do swobodnej rozmowy na ten temat i do unikania tworzenia z niego tematu tabu.

Głównym problemem jest właśnie temat antykoncepcji, traktowany w schemacie edukacji szkolnej nieco po macoszemu. Na rynku jest na ten moment wiele sposobów zapobiegania niechcianej ciąży. Każda z nich ma szczegółowo opisane możliwości zabezpieczenia przed zapłodnieniem oraz swoje wady i zalety, przez co każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie. Jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji jest antykoncepcja hormonalna. Jej skuteczność szacowana jest już na poziomie 99%. Niestety przez to, że ingeruje ona w nasz system hormonalny, wciąż jest na szeroką skalę unikana. Spójrzmy więc na przegląd zalet tej metody, żeby zobaczyć, że nie taki diabeł straszny.

Tutaj możesz wykupić konsultację, dzięki której otrzymasz e-receptę na tabletki antykoncepcyjne.

1. Jej największą zaletą jest właśnie to, że jest ona skuteczna w 99% przypadków. Żadna inna metoda dostępna obecnie na rynku nie daje takiej skuteczności przy tak mało inwazyjnym wpływie na organizm. Podstawą są jednak dobrze dobrane sposoby antykoncepcji hormonalnej, co musi się wiązać z dobrze przeprowadzonym przez lekarza wywiadem i dobraniem odpowiedniej dawki konkretnego produktu. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych, kiedy pamięta się o codziennym, regularnym ich zażywaniu, ryzyko zajścia w nieplanowaną ciąże jest na tyle minimalne, że nie staje się powodem dodatkowego stresu partnerów.

2. Przez to, że tą metodą antykoncepcji wpływamy na układ hormonalny, jesteśmy w stanie wyregulować cykl miesiączkowy. Jest to właściwie jeden ze skutków ubocznych przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. W blistrze tabletek, mamy zazwyczaj ich dwa kolory. Najczęściej, po przyjęciu 21 tabletek, przechodzimy to tych, których jest zdecydowanie mniej. Wówczas powinno wystąpić krwawienie. Musimy pamiętać, że cykl regulowany przez tabletki jedynie imituje prawdziwy cykl miesiączkowy kobiety, a występujące krwawienie nosi miano tzw. Krwawienia z odstawienia. Tabletki antykoncepcyjne są również stosowane właśnie do wyregulowania cyklu u kobiet, które od lat mają z tym problemy. Może to w wielu przypadkach pomóc ustabilizować gospodarkę hormonalną i naprowadzić organizm na właściwe tory.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

3. Co ważne, antykoncepcja hormonalna może pomóc w walce z dolegliwościami przedmiesiączkowymi i tymi występującymi w trakcie. Wiele kobiet odczuwa wzmożony PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest on spowodowany zbyt dużym podwyższeniem stężenia hormonów, które przyczyniają się do nadmiernego obkurczania macicy, zmniejszenia przepływu krwi w tych okolicach oraz zwiększonej wrażliwości nerwów. Antykoncepcja hormonalna ogranicza wytwarzanie tych hormonów, przez co zapobiega intensywnemu bólowi i skurczom, które są właśnie tak bardzo uciążliwe przed wyczekiwaną miesiączką. Według badań uporczywy PMS przeżywa prawie 70% miesiączkujących kobiet w Polsce, więc leczenie dolegliwości antykoncepcją hormonalną zdarza się również wtedy, kiedy głównym celem nie jest wcale zapobieganie niechcianej ciąży, a polepszenie komfortu życia.

4. Wraz z PMS, uciążliwą przypadłością są również zbyt obfite i długo trwające krwawienia. Umownie przyjmuje się, że krwawienie trwające nawet do 7 dni uznawane jest za normalne, natomiast wszelkie odchylenia powyżej tej normy powinny być konsultowane ze specjalistą. Błona śluzowa macicy podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej wzrasta w mniejszym stopniu, a co za tym idzie- złuszcza się również w mniejszej ilości niż w momencie naturalnego cyklu. Dlatego właśnie dla kobiet, które wykazują skłonności do anemii, szczególnie w momentach krwawienia, antykoncepcja hormonalna nierzadko jest wybawieniem i ogromną pomocą w walce z poprawą jakości tego, już i tak uciążliwego, czasu w miesiącu.

5. Oprócz samych kwestii zdrowotnych antykoncepcja hormonalna przyczynia się również do poprawy naszego samopoczucia poprzez pozytywny wpływ na nasz wygląd. Spora część kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne stwierdza znaczną poprawę stanu swojej skóry i włosów. Ta metoda antykoncepcji sprawia bowiem, że skóra wydziela zdecydowanie mniej sebum, co przyczynia się do zapychania porów i przetłuszczania włosów. Najnowsze generacje antykoncepcji hormonalnej stosowane są również do walki z uporczywym trądzikiem, ponieważ właśnie nieunormowane wytwarzanie sebum przyczynia się także do powstawania stanów zapalnych skóry.

Antykoncepcja hormonalna powinna być zawsze dostosowana do konkretnej osoby, bowiem każdy organizm jest całkowicie inny. Dlatego tak ważne jest, aby szerzyć świadomość tego, że wizyta u ginekologa powinna być rzeczą całkowicie normalną, a nie czymś, czego należy się wstydzić, czy bać. Będąc osobą aktywną seksualnie, warto również zatroszczyć się o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i konsekwencjami z tym związanymi. Antykoncepcja hormonalna nie powinna więc wzbudzać w nas strachu, a jedynie zachęcać do poznania tematu bliżej i rozważenia wdrożenia jej, jeśli mamy ku temu przesłanki.

 

Zobacz także:Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0