Antybiotyki dla kobiet w ciąży

Antybiotyki bezpieczne w ciąży? Odpowiadamy

Wiele przyszłych mam, które zmagają się z jakimiś infekcjami bakteryjnymi, zastanawia się, czy zażywanie antybiotyku w ciąży nie zaszkodzi jej ani płodowi. W końcu wiadomo doskonale, że niektóre leki i środki farmakologiczne mogą szkodzić kobietom w ciąży czy też niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Większość z nas prawdopodobnie uważa, że spodziewając się dziecka, szczególnie szkodliwe mogą być antybiotyki. Bezpieczne w ciąży są jednak niektóre z nich, które w razie potrzeby mogą być stosowane bez narażania zdrowia przyszłej mamy i rozwijającego się płodu.

Antybiotyki bezpieczne w ciąży? Na co uważać

Antybiotyki to grupa leków, które działają bakteriobójczo lub bakteriostatycznie. Są więc stosowane podczas leczenia infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Jednak ich działanie może mieć negatywne skutki. Szczególną ostrożność podczas ich stosowania powinny zachowywać kobiety ciężarne, gdyż antybiotyki bezpieczne w ciąży to niekoniecznie te, do których są przyzwyczajone. Kobiety ciężarne absolutnie nie powinny stosować żadnego antybiotyku bez zaleceń lekarza!

Kiedy można stosować antybiotyki w ciąży?

Oczywiście żaden lek nie powinien być stosowany w ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ale szczególnej uwagi wymają tu antybiotyki. Bezpieczne w ciąży kuracje muszą koniecznie być prowadzone przez lekarza. Stosowanie antybiotyku przez kobiety spodziewające się dziecka powinno odbywać się wyłącznie z zalecenia lekarza tylko wtedy, gdy jest to konieczne, między innymi w leczeniu infekcji bakteryjnych układu oddechowego czy dróg moczowych. Antybiotyki w ciąży mogą być stosowane także podczas leczenia chorób przenoszonych drogą płciową, odmiedniczkowego zapalenia nerek czy w przypadku nosicielstwa paciorkowca z grupy B – wtedy antybiotyk podawany jest podczas porodu.

Tutaj możesz wykupić konsultację lekarską online z e-receptą.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Antybiotyki bezpieczne w ciąży – lista

Istnieje grupa antybiotyków, których stosowanie w ciąży jest bezpieczniejsze. Ich skuteczność przewyższa ewentualne działania niepożądane. Stosowanie antybiotyku w ciąży uzależnione jest też od jej momentu. Szczególnie w I trymestrze powinno się zachowywać dużą ostrożność, gdyż właśnie wtedy kształtują się najważniejsze organy płodu. Oczywiście podczas każdej wizyty lekarskiej, kobieta musi poinformować lekarza, że spodziewa się dziecka, aby dobrał on odpowiedni lek, który nie zagraża płodowi ani zdrowiu przyszłej matki. Antybiotyki bezpieczne w ciąży to:

  • penicylina
  • erytromycyna
  • cefuroksym
  • cefalosporyna II generacji
  • azytromycyna (tylko po I trymestrze)
  • ampicylina
  • amoksycylina
  • metronidazol

Antybiotyki niebezpieczne w ciąży – czyli jakich leków nie stosować?

Niektóre antybiotyki stosowane w ciąży mogą szczególnie zagrażać płodowi czy zdrowiu matki. Do najpoważniejszych zagrożeń należą: wady rozwojowe płodu, jego obumarcie czy przedwczesny poród. Z tego powodu tak ważne jest, by lekarz był poinformowany, że pacjentka spodziewa się dziecka. Wszystkie niepokojące objawy występujące po zastosowaniu antybiotyku przez ciężarną, powinny być natychmiastowo zgłaszane lekarzowi. Do szczególnie niebezpiecznych antybiotyków stosowanych w ciąży należą:

  • sulfonamidy
  • streptomycyna
  • doksycyklina
  • tetracyklina
  • tobramycyna

Konsultacja lekarska – dowiedz się, które antybiotyki są bezpieczne w ciąży

Wszystkie obawy związane ze stosowaniem antybiotyku w ciąży mogą być zgłoszone lekarzowi. Podczas przyjmowania antybiotyku, kobiety ciężarne powinny obserwować, czy nie występują niepokojące objawy.

Za pośrednictwem naszego portalu możliwe jest odbycie konsultacji lekarskiej online, podczas której pacjentka może jest skonsultować z lekarzem swój stan, kiedy tradycyjna wizyta nie jest możliwa.

5/5 - (2 votes)


Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0