antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna – rodzaje, wady i zalety

Antykoncepcja hormonalna stanowi skuteczną i popularną metodę zapobiegania nieplanowanej ciąży. Polega na dostarczeniu do organizmu syntetycznych hormonów, które hamują owulację, a tym samym zapobiegają zapłodnieniu. Jak wygląda w praktyce antykoncepcja hormonalna? Rodzaje, sposób działania oraz ewentualne skutki uboczne poznasz po przeczytaniu poniższego wpisu.

Antykoncepcja hormonalna – tabletki antykoncepcyjne

To bez wątpienia najbardziej znany rodzaj wśród hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Na rynku dostępne są obecnie preparaty jedno- oraz dwuskładnikowe. Na czym polega tego typu antykoncepcja hormonalna? Rodzaje preparatów łączy jedno, a mianowicie sposób przyjmowania. Zarówno jedno-, jak i dwuskładnikowe tabletki należy przyjmować doustnie każdego dnia, z wyłączeniem 7-dniowej przerwy, podczas której pojawia się wywołane spadkiem poziomu hormonów krwawienie. Co prawda, schemat dawkowania może ulec zmianie, w zależności od rodzaju preparatu. Niektóre opakowania tabletek dwuskładnikowych zawierają aż 28 pigułek, lecz 7 z nich pełni rolę placebo. Z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się antykoncepcja hormonalna? Rodzaje preparatów należy dobrać w zależności od stanu zdrowia pacjentki oraz jej wieku. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek dwuskładnikowych jest cukrzyca, otyłość, rak piersi czy zakrzepica. Możliwe skutki uboczne przyjmowania tabletek to zmiany nastroju, wzrost masy ciała, powiększenie i tkliwość piersi oraz wzrost lub spadek libido.

Na składowe działania antykoncepcji hormonalnej składają się procesy takie jak: Zmiany w ściółce macicy, hamowanie owulacji, zahamowanie transportu jajowodowego, skondensowanie zagęszczenia śluzu.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Antykoncepcja hormonalna– wady i zalety

Plusami przyjmowania antykoncepcji hormonalnej na pewno są wygoda, obniżenie ryzyka zachorowań na raka jajnika, wzrost regularności cykli miesięcznych i możliwość szybkiego zajścia w ciąże po odstawieniu hormonów, ale są też oczywiste minusy, o których lobby farmaceutyczne woli milczeć. Jak każdy lek, hormony mają bardzo długą ulotkę możliwych efektów niepożądanych. Wzrost ciśnienia, dolegliwości skórne, krwawienia acykliczne, czy bóle głowy, to tylko jedne z niewielu zagrożeń.

Dlatego, pomimo wyraźnych zalet i skuteczności metod hormonalnych rozważyć należy dodatkową ochronę, na przykład stosując prezerwatywy, czy obserwując cykl miesięczny.

Antykoncepcja hormonalna – plastry

To wygodna alternatywa dla tabletek, polecana zwłaszcza zapominalskim pacjentkom oraz tym, które mają problemy z wątrobą. Plastry działają na podobnej zasadzie, co tabletki. Zawierają hamujące owulację hormony. Tym razem jednak nie ma mowy o przyjmowaniu doustnym. Hormony wchłaniają się przez skórę i trafiają bezpośrednio do krwiobiegu. Ich uwalnianie odbywa się w sposób ciągły, co gwarantuje wysoką skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Jak powinna być stosowana transdermalna antykoncepcja hormonalna? Rodzaje plastrów różnią się dawką hormonów, jednak aplikuje się je w ten sam sposób. Należy je przykleić na suchą, czystą i nieowłosioną skórę, np. na ramię, brzuch czy pośladek. Po upływie tygodnia plaster trzeba wymienić i nakleić nowy, jednak nie w tym samym miejscu. Wśród możliwych skutków ubocznych plastrów antykoncepcyjnych warto wymienić bóle brzucha, plamienie, wahania nastroju i miejscowe reakcje alergiczne.

Zobacz: plastry antykoncepcyjne – recepta

Antykoncepcja hormonalna – pozostałe rodzaje

Poza tabletkami i plastrami, dostępne są także inne metody antykoncepcji hormonalnej. Są to wkładki domaciczne, krążki dopochwowe, implanty podskórne i zastrzyki. Wkładki domaciczne zakładane są w gabinecie lekarskim, podczas menstruacji. Ich wymiana odbywa się raz na kilka lat. Ta metoda polecana jest zwłaszcza kobietom, które nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. Z kolei uwalniający hormony, innowacyjny implant wszczepia się pod skórę, gdzie może pozostawać nawet przez kilka lat. Wśród najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży miejsce w czołówce zajmuje właśnie antykoncepcja hormonalna. Rodzaje preparatów należy wybrać w oparciu o stan zdrowia oraz preferencje pacjentki. Zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i inne środki dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Aby ją zdobyć, warto skorzystać z usług wirtualnej przychodni. E-recepta zostanie wysłana do pacjentki w wiadomości mailowej, po opłaceniu konsultacji i przeprowadzonym wywiadzie zdrowotnym.

Zobacz: krążek dopochwowy i wkładka domaciczna.

Przeczytaj także:



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0