Dni płodne a tabletki antykoncepcyjne
Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych minimalizuje ryzyko zapłodnienia do ok. 1%. Wiele kobiet jednak zastanawia się, czy występują dni płodne przy tabletkach antykoncepcyjnych. Wyjaśniamy, jak antykoncepcja hormonalna działa na organizm. Dowiesz się także, jakich zasad należy się trzymać, by uniknąć nieplanowanej ciąży.
Tabletki antykoncepcyjne a dni płodne
Zacznijmy od tego, jak tabletki antykoncepcyjne działają na organizm. Obecnie w aptekach dostępne są dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych:
- jednoskładnikowe
- dwuskładnikowe
Substancje czynne zarówno w jedno-, jak i dwuskładnikowych tabletkach to hormony, które wpływają na czynność gruczołów płciowych kobiety, hamując wytwarzanie gonadotropin. W rezultacie nie dochodzi do jajeczkowania. Brak owulacji z kolei uniemożliwia zapłodnienie. Oznacza to, że dni płodne przy tabletkach antykoncepcyjnych nie występują. Komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Dodatkowo, pod wpływem progestagenu dochodzi do zagęszczenia produkowanego w szyjce macicy śluzu. To bariera dla plemników i jeszcze jedna przeszkoda przy ewentualnej implementacji zarodka. Poza hamowaniem owulacji antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko raka jajników, endometrium oraz zapalenia narządów rodnych. Skoro jednak nie występują dni płodne, a tabletki antykoncepcyjne skutecznie hamują owulację, dlaczego w zaplanowanej między cyklami zażywania tabletek przerwie pojawia się miesiączka? To nie miesiączka, lecz krwawienie z odstawienia, będące wynikiem spadku poziomu hormonów w organizmie.
E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut
W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon. Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty
Dni płodne przy tabletkach antykoncepcyjnych – kiedy mogą się pojawić?
Hamowanie owulacji ma miejsce wówczas, gdy antykoncepcja hormonalna stosowana jest regularnie. W przypadku braku regularności skuteczność tabletek może ulec spadkowi. Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne i masz objawy zatrucia pokarmowego, takie jak biegunka lub wymioty, sięgnij po dodatkową antykoncepcję i nie rezygnuj z niej aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu. Dni płodne możesz obliczyć przy użyciu naszego kalendarza. W wyniku zaburzeń we wchłanianiu hormonów mogą bowiem pojawić się dni płodne, a tabletki antykoncepcyjne będą miały mniejszy niż zwykle wpływ na organizm. Warto także zachować ostrożność przy nadmiernym spożywaniu alkoholu, które może spowodować wymioty, a także przy częstym piciu ziołowych herbatek. Okazuje się, że dziurawiec zmienia metabolizm tabletek antykoncepcyjnych, ograniczając tym samym ich skuteczność. Dni płodne przy tabletkach antykoncepcyjnych mogą wystąpić także wtedy, gdy kobieta stosuje leki wspomagające odchudzanie. Niektóre preparaty wywołują zmiany we wchłanianiu się hormonów z tabletki. Warto więc poinformować ginekologa o przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej.
Tutaj możesz wykupić konsultację ginekologiczną online.
Dni płodne, a tabletki antykoncepcyjne – liczy się regularność
Zakładając jednak, że tabletki przyjmowane są regularnie i nie zachodzą okoliczności, które mogłyby wpłynąć na ich wchłanianie, ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę drastycznie spada, a dni płodne u kobiety nie pojawiają się. Warto jednak pamiętać, że zaraz po odstawieniu tabletek płodność zostaje przywrócona. Skoro wiesz już, że dni płodne przy tabletkach antykoncepcyjnych nie występują, zadbaj o dyscyplinę. Aby przestrzegać schematu dawkowania, warto skorzystać z usług przychodni telemedycznej i uzyskać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne bez wychodzenia z domu. Wystarczy opłacić konsultację z lekarzem online i wypełnić kwestionariusz z wywiadem zdrowotnym. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, pacjentka otrzyma e-receptę w wiadomości mailowej.
Pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej
Jeśli zapomniałaś wziąć jedną tabletkę antykoncepcyjną, jest kilka rzeczy, które musisz zrobić. Po pierwsze, należy zażyć tabletkę tak szybko, jak tylko sobie przypomnisz. Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od momentu, w którym miałaś wziąć tabletkę, to nadal jesteś chroniona przed ciążą. Kolejną tabletkę należy zażyć o zwykłej porze. Jeśli jednak upłynęło więcej niż 12 godzin, to przez następne 7 dni należy stosować zapasową metodę antykoncepcji. Należy również pamiętać, że brak tabletki może spowodować, że okres będzie lżejszy lub cięższy niż zwykle. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub w przypadku pominięcia więcej niż jednej tabletki, należy porozmawiać z lekarzem.
Zobacz także: