leki na e-receptę

E-recepta w praktyce – jak to działa?

Papierowe recepty to już przeszłość. Zastąpiły je e-recepty, czyli recepty w formie elektronicznej. To rozwiązanie ma wiele plusów, jednak w związku ze zmianą, wśród pacjentów pojawiło się wiele wątpliwości. Jak wygląda e-recepta w praktyce? Co trzeba zrobić, by kupić leki? Gdzie realizowane są e-recepty? Jaki mają termin ważności? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

E-recepta w praktyce – podstawowe informacje

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie od tego, czym jest e-recepta. Do tej pory zakup wskazanych przez lekarza podczas wizyty leków możliwy był głównie w przypadku posiadania papierowej recepty. Poza nazwami i dawkami leków zawierała ona zalecony sposób przyjmowania, dawkowanie oraz podpis i pieczątkę specjalisty. Wszystko jednak uległo zmianie, odkąd pojawiła się e-recepta. W praktyce to nic innego, jak recepta w formie elektronicznej. Zamiast do ręki pacjenta, informacje o zaleconych lekach trafiają do systemu, a stamtąd do farmaceuty oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki tej zmianie skończą się problemy z nieczytelnym zapisem, a ryzyko wydania niewłaściwego leku zostanie zminimalizowane. Co oznacza e-recepta w praktyce? Pacjent nie musi martwić się, że ją zgubi, co mogło zdarzyć się w przypadku tradycyjnych recept. Jest to także ułatwienie dla farmaceutów, którzy nie muszą już sporządzać odpisów recept, gdy pacjent nie ma zamiaru kupić wszystkich zapisanych leków.

Tutaj wykupisz: konsultacja lekarska z e-receptą.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

E-recepta – jak realizować?

E-recepty obowiązują od 8 stycznia. Obecnie lekarz nie ma już możliwości wystawienia pacjentowi dokumentu w tradycyjnej formie. Może on liczyć wyłącznie na informacyjny wydruk, dostępny na wyraźne żądanie. Elektroniczny dokument wystawia zarówno lekarz w stacjonarnym gabinecie, jak i lekarz online. Recepta realizowana jest w aptece po podaniu 4-cyfrowego kodu. Pacjent otrzymuje go w formie wiadomości SMS, gdy lekarz wprowadzi dokument do systemu. Aby zrealizować receptę, należy podać kod farmaceucie, wraz z numerem PESEL pacjenta. Istnieje także możliwość otrzymania wiadomości e-mail z załączoną informacją o e-recepcie, w formie dokumentu pdf. Należy ją wydrukować lub pokazać aptekarzowi. Zeskanuje on kod, który zawiera e-recepta. Jak realizować dokument, gdy jesteśmy w posiadaniu wydruku informacyjnego? Wystarczy pokazać go farmaceucie, by otrzymać zalecone leki. Na internetowym Koncie Pacjenta można znaleźć informacje, dotyczące przyjmowania leku, co pozwala uniknąć pomyłek.

Lekarz online – recepta na odległość

Aby otrzymać e-receptę, nie trzeba wychodzić z domu. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób w starszym wieku, z obniżoną odpornością lub chorobami przewlekłymi. Zamiast wizyty w przychodni lub w specjalistycznym gabinecie, wystarczy kupić internetową konsultację, którą oferuje lekarz online. Recepta traci ważność po upływie 30 dni i może być zrealizowana w każdej aptece. Jak to działa? Po opłaceniu konsultacji należy wypełnić kwestionariusz, zawierający wywiad zdrowotny. W przypadku braku przeciwwskazań do zażycia danego leku, e-recepta zostanie wysłana do pacjenta w wiadomości mailowej. Uzyskana w stacjonarnym gabinecie recepta niczym nie różni się od tej, którą wystawia lekarz online. Recepta w formie elektronicznej to wygodny sposób na uzyskanie niezbędnych leków, a e-wizyta sprzyja komfortowi pacjentów i pozwala im oszczędzić czas i energię, które straciliby w kolejce do gabinetu lekarskiego.

Zobacz także:



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0