Endometrioza a tabletki antykoncepcyjne
Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych należy do najbardziej skutecznych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Czy jednak dla wszystkich jest bezpieczne? Co z kobietami, które chorują na endometriozę? Czy one także bez obaw mogą korzystać z tej formy antykoncepcji? Przekonajmy się, co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści.
Endometrioza a tabletki antykoncepcyjne – pomagają czy szkodzą?
Aż 10% będących w okresie rozrodczym kobiet na całym świecie zmaga się z endometriozą. Oznacza to, że taką diagnozę postawiono około 176 milionom kobiet. Istotą choroby jest obecność tkanki endometrium poza jamą macicy, a jej najbardziej charakterystyczne objawy to silny ból towarzyszący menstruacji oraz pojawiający się podczas współżycia. Jeśli przyczynę Twoich dolegliwości stanowi endometrioza, a tabletki antykoncepcyjne są preferowaną przez Ciebie metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży, z pewnością zastanawiasz się, czy przyjmowanie tabletek nie wpłynie negatywnie na rozwój choroby. Nie masz powodów do obaw. Tabletki antykoncepcyjne nie tylko bowiem zahamują owulację, nie dopuszczając tym samym do zapłodnienia, ale też złagodzą objawy choroby i poprawią Twoją jakość życia.
Endometrioza a tabletki antykoncepcyjne – jak to działa?
Z racji na to, że mechanizm powstawania endometriozy w dalszym ciągu nie jest znany, leczenie choroby opiera się głównie na niwelowaniu jej objawów oraz spowalnianiu rozrostu zmian chorobowych. Torbiele endometrialne oraz zrosty w układzie rozrodczym mogą wpływać negatywnie na jego czynność, a także być przyczyną niepłodności. Leczenie choroby opiera się na chirurgicznym usunięciu zmian lub na metodach farmakologicznych.
Jak wygląda relacja endometrioza a tabletki antykoncepcyjne? Zawarte w doustnych środkach antykoncepcyjnych hormony obniżają stężenie estrogenów w organizmie. To właśnie one odpowiedzialne są za pobudzanie endometrium oraz powstawanie kolejnych ognisk choroby. Dzięki regularnemu przyjmowaniu leków antykoncepcyjnych w wielu przypadkach ogniska te ulegają wygaszeniu. Dodatkowo, tabletki hamują miesiączkę, co sprzyja spowolnieniu rozwoju endometriozy oraz złagodzeniu jej objawów.
Tutaj możesz wykupić konsultację, dzięki której otrzymasz e-receptę na tabletki antykoncepcyjne.
E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut
W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon. Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty
Endometrioza a tabletki antykoncepcyjne – jak stosować?
Zwykle specjaliści zalecają przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przy endometriozie w sposób ciągły. Po 3 miesiącach regularnego przyjmowania leków stan chorej zostaje poddany ocenie. Jeśli terapia przynosi pozytywny efekt, objawiający się zmniejszeniem nasilenia odczuwanych objawów i zahamowaniem postępu choroby, wskazana jest jej kontynuacja przez kolejne 6-12 miesięcy. Inna metoda to stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych cyklicznie, przez okres 6-12 miesięcy. Aby kupić zalecone przez lekarza tabletki, niezbędna jest recepta. Można ją uzyskać bez wychodzenia z domu, poprzez skorzystanie z usług wirtualnej przychodni.
Endometrioza a tabletki antykoncepcyjne – efekty terapii
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne pełnią zwykle rolę terapii pierwszego rzutu w leczeniu endometriozy. Zawarty w nich progesteron wykazuje działanie przeciwstawne dla estrogenu, spowalniając wzrost tkanek endometrium i pełniąc funkcję regulacyjną dla jajników. W rezultacie torbiele endometrialne nie zwiększają swojej objętości, a postęp choroby zostaje zatrzymany.
Niestety, tabletki antykoncepcyjne nie zawsze są skuteczne. Niekiedy zmagającym się z chorobą kobietom pozostaje leczenie operacyjne, polegające na chirurgicznym usunięciu ognisk endometriozy.
Zobacz także: Antykoncepcja a okres i hormony