escapelle po owulacji

Escapelle po owulacji – czy nadal przyjmować?

Jeśli zastosowana w trakcie zbliżenia metoda antykoncepcyjna zawiodła, ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę drastycznie rośnie. Aby zapobiec zapłodnieniu, można skorzystać z dostępnej w Polsce na receptę tabletki po, czyli ellaOne lub Escapelle, które hamują owulację i utrudniają połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Czy faza cyklu menstruacyjnego wpływa na skuteczność preparatu? Odpowiadamy!

Escapelle po owulacji – czy warto?

Escapelle i ellaOne wykazują zbliżone działanie, lecz różnią się składem. Substancją czynną preparatu ellaOne jest octan uliprystalu, natomiast Escapelle zawiera lewonorgestrel. Escapelle nie tylko hamuje owulację, ale też wywołuje zmiany w endometrium. Czy warto przyjmować Escapelle po owulacji?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się bliżej mechanizmowi działania preparatu. Wciąż nie został on poznany dokładnie. Wiadomo jednak, że przyjęcie tabletki w okresie przedowulacyjnym skutkuje opóźnieniem lub zahamowaniem owulacji, co w wielu przypadkach uniemożliwia zapłodnienie. Im szybciej po niezabezpieczonym stosunku praparat zostanie przyjęty, tym większe szanse na uniknięcie ciąży. Jak wygląda działanie Escapelle po owulacji? Mimo że w fazie folikularnej działanie tabletki jest najbardziej skuteczne, także po owulacji preparat może uniemożliwić zapłodnienie.

Tutaj możesz wykupić konsultację z e-receptą na Escapelle.

Escapelle po owulacji – jak działa preparat?

Jeśli doszło do uwolnienia komórki jajowej, Escapelle nie zahamuje już ani nie opóźni owulacji. Wciąż jednak może uniemożliwić zapłodnienie poprzez zmianę właściwości śluzu szyjkowego. Należy jednak pamiętać, by przyjąć tabletkę jak najszybciej, w ciągu 72 h od niezabezpieczonego stosunku. Jak działa Escapelle po owulacji?

Preparat zagęszcza śluz, utrudniając tym samym plemnikom przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety oraz połączenie z komórką jajową. W wyniku działania zawartych w tabletce substancji aktywnych dochodzi także do zahamowania perystaltyki jajowodu, którym transportowana jest komórka jajowa do macicy. Analizując skuteczność preparatu Escapelle po owulacji, warto wziąć pod uwagę fakt, że czas na zapłodnienie komórki jajowej po owulacji ograniczony jest zwykle do 12 godzin. Gęsty śluz oraz zmiany w mięśniówce macicy znacznie opóźniają moment połączenia plemnika i komórki. W związku z tym często dochodzi do jej „zestarzenia”, zanim proces zapłodnienia będzie możliwy.

Escapelle po owulacji – wpływ na zagnieżdżenie zarodka

W wielu źródłach można natknąć się na informacje, że poza zmianami w śluzie szyjkowym oraz hamowaniem owulacji Escapelle utrudnia także implantację zapłodnionej komórki jajowej w sytuacji, gdy mimo wszystko doszło do zapłodnienia. Ta teoria nie znajduje jednak obecnie potwierdzenia w badaniach naukowych.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Można więc przypuszczać, że przyjęcie Escapelle po owulacji w czasie, gdy doszlo już do połączenia komórki jajowej z plemnikiem nie zapobiegnie ciąży. Warto mieć to na uwadze i sięgnąć po preparat niezwłocznie po niezabezpieczonym stosunku. Aby błyskawicznie uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną, możesz skorzystać z usług wirtualnej przychodni. Zajmie Ci to znacznie mniej czasu niż standardowa wizyta u lekarza, na którą często trzeba umawiać się z dużym wyprzedzeniem. Wiesz już, czy warto przyjmować Escapelle po owulacji. Zażycie preparatu nie wiąże się z groźnymi dla zdrowia powikłaniami, a skutki uboczne przyjęcia tabletki w postaci nudności i wymiotów pojawiają się niezwykle rzadko.

Zobacz także:



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0