Wybór ginekologa

Ginekolog – jak wybrać lekarza, pierwsza wizyta i jak się przygotować

Znalezienie odpowiedniego lekarza nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej, jeśli chodzi o tak delikatną kwestie, jaką jest twoje zdrowie intymne. Wiele kobiet zastanawia się, jaki ginekolog będzie dla nich najlepszy i gdzie takiego znaleźć. Możesz podejść do tej kwestii na różne sposoby. Jedną z nich jest poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie na forach internetowych lub możesz wpisać w wyszukiwarkę hasło “dobry ginekolog” oraz nazwę swojego miasta lub regionu. Wśród wyników znajdziesz listę lekarzy oraz opinie o nich wystawione przez pacjentów. To dobry sposób, jeśli nie wiesz od czego zacząć poszukiwania. Innym sposobem może być zrobienie rozeznania wśród twoich znajomych. Spytaj ich, do jakich lekarzy chodzą. Być może wśród rekomendacji znajdziesz idealnego lekarza, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. Wybór lekarza nie jest łatwy, ale dobry ginekolog nie należy do rzadkości. Na pewno w końcu znajdziesz idealnego specjalistę, do którego będziesz chodzić z pełnym zaufaniem i bez żadnych obaw. Zachęcamy do konsultacji ginekologicznej online na której ginekolog odpowie na wszystkie pytania przed wizytą w gabinecie.

Ginekolog – jak wybrać lekarza godnego zaufania i jak się przygotować?

Wizyta u tego lekarza powoduje stres u większości pacjentek. Niezależnie czy już były kilka razy, czy idą pierwszy raz. Nie jest łatwo omawiać stan zdrowia z obcymi, a także rozebrać się do badań. To dyskomfort, który nie musi być nieprzyjemny. Pod warunkiem, że wybierzemy dobrego specjalistę. Czy płeć ma znaczenie? Lepiej iść do kobiety czy mężczyzny? Jak się ubrać? Poznaj wskazówki i wybierz lekarza na dłuższy czas.

Ginekolog – na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, czy idziemy na badania profilaktyczne, czy z jakiegoś powodu koniecznie musimy to zrobić. Warto znaleźć odpowiednie miejsce, osobę. Rozbieranie się jest krępujące, ale po to jest zaufane centrum medyczne lub inna placówka, żeby się nie bać. Obawiamy się także o ból związany z badaniem. Lepiej się nie bać i po prostu iść, przekonać się, że nie będzie tak źle. To zwykła wizyta kontrolna u ginekologa w mieście lub okolicach. Popytać znajomych, rodzinę, przeczytać wartościowe opinie w sieci. Pójść, sprawdzić i mieć własne zdanie. Bez tego nie dowiemy się, który ginekolog spełni nasze kryteria. Każdy ma inne i napisze o swoich wrażeniach. Dla jednych kobiet lekarz będzie sympatyczny, a dla drugich nie.

Ginekolog kobieta, a może mężczyzna?

To nie ma większego znaczenia, ważna jest wiedza i doświadczenie lekarza, a także zaufanie. Bez tego ostatniego nie będziemy w stanie nic powiedzieć obcej osobie. Warto, żeby ginekolog interesował się psychologią. Wiedział, jak rozmawiać z pacjentkami o ich obawach, zdrowiu. Miał pozytywne nastawienie do życia, zachęcał do badań, profilaktyki, edukował. Lepiej wybrać jednego lekarza i mieć sprawdzonego na dłuższy czas. Kobiety nie chcą chodzić do zbyt wielu tego typu specjalistów. Spróbować można iść do kobiety i mężczyzny i potem zdecydować, kto spełnił kryteria.

Badania ginekologiczne – dla każdej kobiety inne

Lekarz ten wykonuje cytologię, różnego rodzaju USG, badania palpacyjne piersi. Dokładnie ogląda narządy rodne kobiet. Robi to za pomocą wziernika, który wkłada do pochwy i tam go rozwiera. Nie jest to zbyt bolesne i nie warto się stresować. Po tym badaniu wkłada dwa palce do pochwy, u dziewic jeden. Wykonuje to w rękawiczkach i na palcach jest specjalny żel zmniejszający dyskomfort. Drugą dłonią uciska brzuch. To badanie nazywa się dwuręczne. Dodatkowo dzięki USG przez brzuch lub dopochwowe ginekolog widzi wszystko na ekranie. Pierwsze wykonywane jest u kobiet, które nie współżyły. Drugie u pacjentek, które już są aktywne seksualnie. Lekarz może także zbadać odbyt. To badanie nie jest komfortowe dla pacjentek. Wykonywane w pozycji kolanowo łokciowej lub z boku, nogi są wtedy podkulone. Druga pozycja jest mniej krępująca. Dzięki temu można wykryć wczesne stadium choroby odbytu i nie tylko.

 

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

 

Co jest ważne przy wyborze ginekologa?

Pacjentki potrzebują, żeby zaufany lekarz zajmował się ich dolegliwościami podczas ciąży i porodu. Inne chcą, żeby zdiagnozował inne dolegliwości. Powiedział, jak będzie przebiegało leczenie, jakie leki zapisze i inne niezbędne informacje. Powinien interesować się psychologią, mieć empatię dla pacjentek. Czasami ciężko jest o czymś mówić i lekarz powinien to ułatwić. Pacjentki często muszą mówić o swoich traumatycznych przeżyciach, ale nie wszystkie.

Jak się ubrać do ginekologa?

Niezależnie od pory roku odpowiednia będzie spódnica krótsza lub dłuższa. Wtedy nie będzie problemu z rozbieraniem się, pacjentka wygodnie przejdzie na fotel. W odpowiedniej pozycji odsłoni spódnicę, bez krępującego rozbierania się do naga. Do zdjęcia będą tylko rajstopy i majtki. Do badania piersi zdejmie tylko bluzkę i biustonosz. Nie poleca się wkładania sukienek ani spodni. To nie ułatwia potem przygotowania do badań. W gabinetach czasami dostępne są jednorazowe spódniczki ginekologiczne przystosowane do tego, żeby pacjentki czuły się komfortowo.

Jak widać, ginekolog nie powinien wywoływać stresu, a zainteresowanie swoim zdrowiem. Ważne są badania profilaktyczne, wdrożenie leczenia.

Krępujące dolegliwości? Ginekolog je zna

Dlatego nie warto zadręczać się nimi w samotności. To powoduje niepotrzebne cierpienie. Większość tzw. wstydliwych chorób całkiem łatwo się leczy.

Niby nic, co ludzkie nie jest obce. Gdy jednak zmuszone jesteśmy powiedzieć lekarzowi o niektórych intymnych dolegliwościach, denerwujemy się i mamy w głowie pustkę. Warto w takiej sytuacji uświadomić sobie, że większość “krępujących” dolegliwości to dla ginekologa zawodowa codzienność. I wcale nie są one tak rzadkie i wyjątkowe, jak nam się wydaje.

Na początek warto przypomnieć, że naturalny kobiecy zapach intymny jest nieco kwaśny. Zawdzięczamy to bakteriom z rodziny Lactobacillus, które naturalnie zasiedlają pochwę. Gdy flora bakteryjna ulega zaburzeniu, zmienia się woń intymna. Staje się słodkawa, “rybia”, bardziej intensywna. Sprzyjają temu m.in. niektóre błędy higieniczne, np. płukanie pochwy wodą z prysznica, używanie mydeł antybakteryjnych itp. Objawy te mogą nasilać się też po stosunku, ponieważ sperma ma odczyn zasadowy, co wpływa na nasze naturalne pH.

Jeśli odczuwamy takie objawy, naprawdę warto wybrać się do ginekologa. Nie trzeba się wstydzić. Proste miejscowe leczenie szybko przywróci równowagę bakteryjną pochwy i od ręki poprawi nasze samopoczucie.

Wiele z nas wstydzi się też zmian skórnych, które pojawiają się wokół pochwy. Mogą to być np. kłykciny kończyste, które są objawem infekcji wirusem HPV. Mają kalafiorowaty kształt i mogą zniekształcać srom. Wiele kobiet ukrywa je, bo sądzi, że nie da się z nimi nic zrobić. To nieprawda. Kłykciny kończyste można bardzo skutecznie leczyć i należy to zrobić. W większości przypadków po ich usunięciu nie pozostają nawet blizny. Terapia uzależniona jest m.in. od stopnia zaawansowania choroby. Do wyboru mamy m.in. laseroterapię, elektrokoagulację, a w zaawansowanych przypadkach zabieg chirurgiczny.

Dość często zdarzają się też krosty o charakterze trądzikowym, czyraki, zapelenie mieszków włosowych, kaszaki. Bardzo bolesne są np. ropnie gruczołów Bartholina. Znajdują się one w okolicy wejścia do pochwy. Czasem konieczne jest ich nacięcie. Wtedy ulga pojawi się niemal natychmiast.

Część kobiet nie zgłasza się też do lekarza z nietrzymaniem moczu. Wydaje nam się, że nietrzymanie moczu po menopauzie jest normą. A to nieprawda. Po pierwsze, problem ten może pojawić się bardzo wcześnie, nawet przed pierwszą ciążą i porodem. Po drugie, mamy do wyboru naprawdę wiele narzędzi, żeby pomóc kobietom w każdym wieku. W niektórych przypadkach pomaga stosowanie leków hormonalnych, w innych założenie specjalnych pesarów podtrzymujących narząd rodny lub noszenie tamponów. Cuda działa fizjoterapia uroginekologiczna. Naprawdę nie warto się wstydzić i męczyć.

Zauważyłaś, że ciemne majtki w miejscu, w którym stykają się ze sromem, stają się jaśniejsze? Na czarnych mogą pojawić się nawet plamy jak od wybielacza. Na szczęście nie ma powodu do niepokoju. To efekt działania naszej intymnej wydzieliny. Ma ona kwaśny odczyn, dlatego rozjaśnia tkaninę, z którą ma kontakt. Żeby uniknąć odbarwień na bieliźnie, można nosić wkładki higieniczne.

Pierwsza wizyta dziewczyny u ginekologa

Należy wiedzieć, że generalnie nie ma sztywnych reguł co do tego, kiedy dziewczyna po raz pierwszy powinna udać się do lekarza ginekologa. Na pewno taka wizyta potrzebna jest wówczas, kiedy występują niepokojące objawy, takie jak bóle podbrzusza, nieprawidłowa wydzielina z pochwy lub krwawienia, świąd, pieczenie czy objawy infekcyjne a także wtedy, gdy młoda kobieta planuje współżycie. Zachęcamy do konsultacji ginekologicznej online na której ginekolog odpowie na wszystkie pytania przed wizytą w gabinecie. Do ukończenia 18 lat na wizytę trzeba zgłosić się z rodzicem lub opiekunem prawnym – powinien on wyrazić zgodę na badanie, ale nie musi być w gabinecie, kiedy jest ono przeprowadzane. Trzeba wiedzieć, że dobrze by było, aby taka młoda kobieta przygotowała sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez ginekologa pytania na przykład o datę ostatniej miesiączki, długość i regularność cyklu, przewlekłe choroby i przyjmowane leki. Co ciekawe, jeśli dziewczyna wcześniej nie współżyła, wówczas badanie odbywa się bez wziernika, a ewentualnie USG narządów rodnych, przez powłoki brzuszne.

Dodatkowa uwaga – na kolejne wizyty kontrolne warto zgłaszać się co roku.

 

Przeczytaj również:



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0