Wiedza

Historia tabletek antykoncepcyjnych

Historia tabletek antykoncepcyjnych

Historia tabletek antykoncepcyjnych liczy już 57 lat, ale po dziś dzień jest to temat, który budzi dużo kontrowersji. Nie mniej jednak, jest to wynalazek wywierający znaczący wpływ na społeczeństwo, dlatego warto prześledzić jego historię.

Margaret Sanger

Właśnie od tej osoby zaczyna się cała historia. Margaret założyła klinikę planowania rodziny w Brooklynie w roku 1916. Rozpowszechniała broszury informujące o antykoncepcji, a także podróżowała po kraju dając wykłady dotyczące tego tematu. Wówczas było to w Ameryce nielegalne, ponieważ obowiązywało prawo zakazujące popularyzowania treści nieprzyzwoitych, wśród których znajdowała się właśnie antykoncepcja. W latach 20. XX wieku teorie Sanger zaczęły zyskiwać coraz większe grono entuzjastek. Dzięki luce w prawie, zdołała ona założyć legalną klinikę kontroli urodzin. W miarę upływu czasu, sama edukacja na temat antykoncepcji zaczęła być dla Sanger niewystarczająca i za cel obrała sobie wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej.

Przełom lat 50-tych

W roku 1951 Margaret Sander spotkała biologa Gregorego Pincusa. Było to przypadkowe spotkanie, ale od tego rozpoczęło się badanie nad antykoncepcją hormonalną. W latach tych naukowcy posiadali już wiedzę na temat związku między progesteronem, a rozrodczością. Pierwszą osobą, która dowiodła tego, był austriacki endokrynolog Ludwig Haberlandt. Pincus potwierdził swoimi badaniami, że w taki sposób można zapobiec ciąży, ale żeby metoda ta była możliwa do opatentowania, trzeba było przeprowadzić badania na ludziach, a tego zrobić już nie mógł. Pincus zaczął więc współpracę z Johnem Rockiem, który był ginekologiem pracującym nad użyciem progesteronu, ale w przeciwnym celu. Rock chciał znaleźć sposób na zwiększenie płodności kobiet. Ostatecznie przystąpił do zespołu Gregora Pincusa.

Badania na ludziach

Pierwsze badania przeprowadzone były na grupie 50 kobiet pod przykrywką badań nad płodnością. Była to jednak zbyt mała grupa, która nie wystarczała na uzyskanie zgody od Agencji do spraw Żywności i Leków. Lekarze musieli zatem, przeprowadzić testy na większą skalę. Żeby to było możliwe udali się w podróż do Portoryko, w którym odnotowano duży wzrost narodzin, dlatego nie brakowało chętnych do przetestowania nowej metody antykoncepcji. Enovid – tak nazywały się pigułki używane w testach. Po przeprowadzonych badania, żadna z kobiet nie zaszła w ciążę, ale w wyniku stosowania pigułek kobiety posiadały skutki uboczne, jak np. zawroty głowy, nudności. W końcu, z dniem 9. maja 1960 roku Enovid znalazł się na rynku jako pigułka antykoncepcyjna.

W niektórych ze stanów, pigułka w dalszym ciągu miała status nielegalnej metody antykoncepcji, ale zmieniło się to w 1965 roku. Wtedy to właśnie Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał, że antykoncepcja jest prywatną sprawą każdej osoby i stosowanie tabletek zostało zatwierdzone jako legalne, na całym obszarze USA.

[vc_row][vc_column width='2/3']

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne. [/vc_column][vc_column width='1/3'] cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online! [/vc_column][/vc_row]
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Czasy współczesne

Pigułki antykoncepcyjne w dawnych czasach miały większą dawkę hormonów niż te, które stosowane są obecnie. Koncerny farmaceutyczne ciągle pracują nad ich udoskonaleniem, tak aby były bezpieczne dla organizmu najbardziej jak to możliwe. Wynalazek mający już ponad 50 lat nadal budzi obawy wśród kobiet, które boją się skutków ubocznych wynikających z ich stosowania. Badania nad pigułkami wykazują jednak, że te obecnie używane nie mają żadnego powiązania z rakiem piersi czy też rakiem macicy i jajników. Tabletki antykoncepcyjne mogą natomiast obniżać libido, wynika to ze składu pigułek.

 

Zobacz także:

4.5/5 - (31 votes)