Leki urologiczne a zaćma
Urologia to jedna z dziedzin medycyny, a w jej obrębie badany jest układ moczowy pacjenta. Zdarza się jednak, że osoby skierowane do urologa mają problemy związane z okulistyką – m.in. borykają się z zaćmą. Co w takim przypadku należy zrobić? Czy leki urologiczne mogą wpłynąć na przebieg tej choroby? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Leki urologiczne – kiedy się je stosuje
Leki urologiczne stosowane są w przypadku leczenia chorób związanych z układem moczowym. Wśród nich można wymienić m.in. nietrzymanie moczu, zakażenia bakteryjne dróg moczowych, a także zaburzenia erekcji u mężczyzn. Dolegliwości na tle urologicznym mogą w skuteczny sposób utrudniać funkcjonowanie, ponieważ – w zależności od przebywanej choroby – można odczuwać świąd, pieczenie lub nieprzyjemne podrażnienie miejsc intymnych. Leki urologiczne można dostać w większości aptek bez konieczności uprzedniego wystawiania recepty – dzięki temu można udać się po zakup bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jednak gdy ból jest uciążliwy i utrzymuje się dłuższy czas mimo stosowania się do zaleceń z ulotki, warto porozmawiać o swoim problemie ze specjalistą, który dobierze odpowiednie środki i rozpocznie leczenie farmakologiczne.
E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut
W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon. Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty
Leki urologiczne a zaćma – konflikt
Problem w odpowiednim doborze leku urologicznego może pojawić się w przypadku osób, które borykają się z problemami związanymi z narządem wzroku. Niektóre leki urologiczne zawierają substancję, jaką jest tamsulosyna (m.in. leki stosowane w przypadku łagodnego rozrostu stercza). Substancja ta może powodować tzw. zespół wiotkiej tęczówki w przypadku osób chorujących na zaćmę i zdecydowanych na jej operację. Warto jednak zaznaczyć, że obie dolegliwości (przerost stercza oraz zaćma) występują przede wszystkim u osób starszych. W przypadku planowanej operacji należy zastanowić się nad odstawieniem leków posiadających tamsulosynę w składzie lub przemyśleć konsekwencje związane z rezygnacją z takiej decyzji.
Leki urologiczne a zaćma – jakie są powikłania?
Często obserwowanym objawem ubocznym wśród pacjentów borykających się jednocześnie z zaćmą oraz problemami urologicznymi leczonymi farmakologicznie są zaburzenia widzenia. Dotyczy to zwłaszcza prawidłowego postrzegania kolorów. Jednym z leków, po których działania niepożądane mogą wystąpić, jest sildenafil. Skutki uboczne mogą pojawić się najczęściej przy stosowaniu wysokich jego dawek bądź nietolerancji tego leku przez organizm. Zaburzenia, o których mowa, choć brzmią poważnie, są w rzeczywistości niegroźne, ponieważ przemijają po jakimś czasie. Zwykle lek ten przyjmowany jest doraźnie, dlatego w momencie jego odstawienia, wszelkie dolegliwości powinny minąć. Oczywiście, każdy pacjent decydujący się na operację zaćmy i jednoczesne dawkowanie leków urologicznych powinien być poinformowany o możliwych działaniach niepożądanych.
Leki urologiczne a zaćma – stosowanie po operacji
Wątpliwości może budzić także kwestia stosowania leków urologicznych po odbytej operacji. Specjaliści potwierdzają możliwość ich przyjmowania, jednak należy odczekać kilka tygodni od momentu zakończenia zabiegu usuwania zaćmy. Co ważne, taką decyzję powinien podjąć okulista, pod którego opieką medyczną znajduje się dany pacjent. Zaćma często jest chorobą obustronną, z tego też powodu koniecznie należy wziąć pod uwagę możliwość wykonania operacji na drugie oko – w takim przypadku powinno się wstrzymać z przyjmowaniem leków zawierających tamsulosynę.
Jak widać, leki urologiczne i mogą wejść w niepożądaną interakcję z przebiegiem zaćmy, tworząc przy tym wiele problemów. Pacjenci często chodzą do wielu specjalistów i nie informują ich o wszystkich przyjmowanych lekach. W ten sposób lekarz nie będzie w stanie dobrać odpowiedniego środka, ponieważ nie zna całej historii zdrowotnej danej osoby. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku każdego leku, nie tylko urologicznego, może pojawić się możliwość wejścia w interakcję z inną przyjmowaną substancją.
Aby skonsultować się z lekarzem i otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu, możesz kliknąć tutaj.