Niedoczynność tarczycy - objawy psychiczne

Niedoczynność tarczycy – objawy psychiczne

Hipotyreoza, nazywana niedoczynnością tarczycy, to zespół chorobowy spowodowany niedoborem hormonów tarczycy – trójjodotyroniny i tyroksyny. Jest to najczęstsze schorzenie tarczycy, które dotyka do 7 procent kobiet i 1 procent mężczyzn. Niestety objawy niedoczynności tarczycy nie są bardzo specyficzne i często bywają mylone z przejawami zmęczenia, niewłaściwej diety czy z objawami chorób psychicznych, takich jak depresja. Z tego powodu bardzo późno wykrywa się niedoczynność tarczycy. Objawy psychiczne natomiast często wiązane są z wystąpieniem chorób psychicznych.

Nie tylko symptomy fizyczne – czyli objawy psychiczne w niedoczynności tarczycy

Zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, bóle stawów, zmiany masy ciała, nadciśnienie tętnicze – to tylko kilka objawów fizycznych, z którymi związana jest niedoczynność tarczycy. Objawy psychiczne, których występowanie towarzyszy hipotyreozie, są objawami charakterystycznymi dla depresji. Z tego powodu niedoczynność tarczycy bardzo często początkowo mylona jest z chorobami psychicznymi. Pacjentom zmagającym się z niedoczynnością tarczycy czasami doskwiera brak chęci do życia czy obniżenia nastroju. Wszystko to spowodowane jest niewłaściwym funkcjonowaniem hormonów w organizmie.

Hormony a niedoczynność tarczycy – objawy psychiczne

W organizmie człowieka bardzo ważną rolę odgrywają hormony. Regulują wiele procesów towarzyszących podstawowym procesom życiowym. Oddziałują przede wszystkim na układ nerwowy, więc odpowiadają za wszelkie procesy psychiczne. Ich niewłaściwe funkcjonowanie powoduje właśnie wiele zaburzeń ze strony psychicznej. Z tego powodu równowaga hormonalna w organizmie jest niezwykle ważna, a wszelkie jej zaburzenia niosą za sobą wiele negatywnych skutków.

Niedoczynność tarczycy – objawy psychiczne występujące najczęściej

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, symptomy typowo depresyjne bardzo często charakteryzują niedoczynność tarczycy. Objawy psychiczne powodowane niedoborem hormonów tarczycy to między innymi:

  • przewlekłe zmęczenie
  • obniżenie nastroju
  • senność
  • trudności w koncentracji
  • spadek libido czy impotencja
  • zaburzenia pamięci
  • spowolnienie mowy i ruchu
  • uczucie ciągłego osłabienia

Oczywiście u pacjenta nie muszą się pojawiać te wszystkie wyżej wymienione objawy psychiczne. Bardzo często te dolegliwości psychiczne są bardziej uporczywe dla chorych niż objawy fizyczne niedoczynności tarczycy.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Choroby afektywne a niedoczynność tarczycy – objawy psychiczne

Objawy występujące przy niedoczynności tarczycy pokrywają się z objawami wielu chorób afektywnych, dlatego tak często myli się z nimi niedoczynność tarczycy. Objawy psychiczne pojawiające się zarówno przy hipotyreozie i chorobach afektywnych to między innymi: rozdrażnienie, senność, zaburzenia poznawcze, problemy z koncentracją czy obniżone libido. Przy chorobach afektywnych mogą pojawić się także objawy fizyczne typowe dla niedoczynności tarczycy, takie jak: zaparcia, problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego czy wzrost masy ciała.

Niedoczynność tarczycy – badania

Należy wykonać szereg badań, kiedy podejrzewa się u pacjenta niedoczynność tarczycy. Objawy psychiczne, które pojawiają się w przebiegu hipotyreozy, bardzo często kierują podejrzenia w stronę chorób psychicznych, dlatego konieczne jest wykonanie badań: TSH, FT3 i FT4. Te badania będą niezbędne dla prawidłowej diagnozy i wyeliminowania podejrzeń chorób psychicznych. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia hormonalnego, u większości pacjentów objawy psychiczne powinny ustąpić. Jeśli jednak to nie nastąpi, konieczna może być wizyta u psychologa czy psychoterapeuty.

Więcej na temat niedoczynności tarczycy i objawów psychicznych pojawiających się w przebiegu choroby, możecie dowiedzieć się podczas konsultacji lekarskiej online odbytej za pośrednictwem naszego portalu.

Zobacz także:Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0