Kobieta menopauza

Pierwsze objawy menopauzy – jak je rozpoznać?

Menopauza to czas w życiu kobiety, w którym jej organizm przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. To okres, który wzbudza niepokój u wielu kobiet i którego bardzo często się nie spodziewają, dlatego pierwsze objawy menopauzy mogą być dla niektórych zaskoczeniem i powodem do zmartwień. Menopauzie towarzyszy wiele dolegliwości, które występują już w jej bardzo wczesnej fazie. Pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawiać już w okolicach “czterdziestki”. Warto je znać, by, kiedy wystąpią, mieć świadomość, co mogą zapowiadać i czego dalej się spodziewać.

Menopauza – czym jest i kiedy się jej spodziewać?

Menopauza to moment w życiu kobiety, w którym ustępuje menstruacja, a organizm kobiety przechodzi w okres bezpłodny. Stan ten pojawia się najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Menopauza wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które powodują liczne objawy. Menopauza jest tak naprawdę kulminacyjnym momentem całego okresu przekwitania, w którym przestaje się pojawiać miesiączka. Czas ten dzielimy na trzy okresy:

  • okres premenopauzalny – około kilka lat przed ostatnią miesiączką, w którym występują pierwsze objawy menopauzy,
  • okres okołomenopauzalny – w którym pojawia się ostatnia miesiączka,
  • okres postmenopauzalny – około roku od ostatniej miesiączki, kiedy objawy są już mniej dokuczliwe.

Jakie są zatem pierwsze objawy, które zwiastują nadejście okresu przekwitania. Jak je rozpoznać i jak zareagować?

Okres premenopauzalny – czyli pierwsze objawy menopauzy

Pierwszym sygnałem, który wzbudza niepokój u kobiet, jest oczywiście nieregularne miesiączkowanie oraz wszelkie zmiany z miesiączką związane – krótszy lub dłuższy czas miesiączkowania, bardziej lub mniej obfita miesiączka, bardziej bolesna itp. Zdarzać mogą się także plamienia w środku cyklu.

W tym okresie pojawiają się doskonale wszystkim znane z reklam uderzenia gorąca, które zazwyczaj trwają od kilkunastu sekund do kilku minut. Związane są z nimi także nadmierna potliwość (zwłaszcza “nocne poty”) czy rumień, czyli czerwienienie się skóry. W tym okresie obserwuje się też zmniejszone libido czy suchość pochwy, która powoduje bolesne stosunki seksualne. Wszystkie wyżej wymienione pierwsze objawy menopauzy mogą powodować niepokój i podejrzenia innych chorób, dlatego warto, zwłaszcza w tym okresie, przechodzić regularne badania.

Zobacz także: Preparaty na menopauzę – leki i naturalne sposoby

Nie tylko uderzenia gorąca – czyli inne pierwsze objawy menopauzy

Wszystkie dolegliwości fizyczne mogą połączone być ze zmianą nastrojów, wynikającą z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Mogą pojawiać się także problemy ze snem czy bardzo wczesne pobudki i poczucie niepokoju, które dodatkowo negatywnie wpływają na stan psychiczny kobiety. W niektórych przypadkach może dojść nawet do zaburzeń depresyjnych, wynikających właśnie z zaburzeń hormonalnych. Kobiety w okresie menopauzy borykają się także z zaburzeniami koncentracji czy przewlekłym zmęczeniem.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Do pierwszych fizycznych objawów menopauzy mogą dołączyć także bóle różnych części ciała, wzdęcia, zaparcia czy częstomocz. Pojawiać się może także wzbudzające niepokój kołatanie serca. Wiele kobiet boryka się także z częstszymi infekcjami intymnymi czy dyskomfortem miejsc intymnych. Oczywiście nie u każdej kobiety pojawiają się te wszystkie pierwsze objawy menopauzy, ale każda powinna mieć świadomość, jakie mogą występować w tym okresie.

Pierwsze objawy menopauzy i ich nasilenie

Pierwsze symptomy zapowiadające menopauzę czy ich nasilenie będą się różnić u każdej kobiety. Także moment pojawienia się menopauzy zależy od wielu czynników, między innymi od uwarunkowań genetycznych. U niektórych kobiet okres przekwitania może trwać nawet do dziesięciu lat, a inne przejdą go niemal niezauważalnie. Ważne jest jednak, by nie panikować w momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy menopauzy. Warto regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny tak aby lekarz specjalista ocenił sytuację.

Menopauza – jak sobie z nią poradzić?

Pierwsze objawy menopauzy mogą być dokuczliwie dla wielu kobiet. Można je jednak łagodzić i unikać ich nasilania domowymi sposobami, na przykład dbając o zbilansowaną dietę, unikając używek czy pijąc ziołowe napary. W niektórych przypadkach lekarze zalecają także terapię hormonalną, która ma łagodzić objawy, z którymi borykają się pacjentki.

Za pośrednictwem naszego portalu, możesz odbyć konsultację ginekologiczną online, podczas której możesz dowiedzieć się więcej o pierwszych objawach menopauzy czy o możliwych terapiach hormonalnych.



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0