Medycyna

Preparaty na menopauzę – leki i naturalne sposoby

Preparaty na menopauzę

Menopauza wiąże się z wygaszaniem funkcji hormonalnej jajników, co jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Rozpoznać ją można po ustaniu miesiączkowania ze względu na utratę aktywności jajników – wtedy krwawienie nie występuje przez okres 12 miesięcy. Jak poradzić sobie ze zmianami hormonalnymi? Czy istnieją leki lub naturalne preparaty na menopauzę? Przeczytaj poniższy artykuł, aby znaleźć odpowiedź.

Preparaty na menopauzę – dlaczego są przydatne?

Ze względu na gwałtowny spadek progesteronu we krwi po pojawieniu się menopauzy, jednocześnie zmniejsza się też ilość estrogenów, co wywołuje zaburzenie równowagi hormonalnej. To właśnie jest powodem występowania nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości, które pojawiają się w okresie przekwitania. Warto zaznaczyć, że menopauza pojawia się w wieku około 40. roku życia, ponieważ z reguły wtedy zdolność rozrodcza kobiety zaczyna maleć ze względu na występujące zmiany hormonalne. Kobiety, które weszły w okres dojrzały wcześniej niż pozostałe, mogą spodziewać się przekwitania stosunkowo wcześniej.

Dolegliwości towarzyszące menopauzie

Wśród dolegliwości, które pojawiają się na tym etapie życia, można wymienić m.in. nagłe uderzenia gorąca albo zlewne poty, bezsenność, wahania nastroju i rozdrażnienie, tycie wywołane zmianą poziomu hormonów (co w konsekwencji powoduje zmiany metaboliczne).

[vc_row][vc_column width='2/3']

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne. [/vc_column][vc_column width='1/3'] cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online! [/vc_column][/vc_row]
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Menopauza – kwestia diety

Dieta również ma znaczenie, tak samo jak stosowanie używek, np. papierosów. O wcześniejszej menopauzie może zadecydować także stosowanie doustnej antykoncepcji. Czy istnieją jednak farmaceutyczne preparaty na menopauzę, które pozwalają na uporanie się z dolegliwościami? Jak najbardziej – warto w takim przypadku stosować preparaty ziołowe, które zawierają naturalne hormony pochodzenia roślinnego. One bowiem, w połączeniu z receptorami estrogenowymi, będą pełnić funkcję zastępczą estrogenów produkowanych przez kobiecy organizm.

Naturalne preparaty na menopauzę

W tym trudnym okresie życia, poza stosowaniem preparatów na menopauzę, można wspomagać hamowanie dolegliwości poprzez stosowanie domowych sposobów na menopauzę. Przede wszystkim należy rozpocząć od rezygnacji z niektórych czynności, m.in. palenia papierosów, picia alkoholu (pod każdą postacią), picia napojów, które zawierają kofeinę. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, żeby częściej wietrzyć pomieszczenia zamieszkiwane, a ubrania przeznaczone do snu wybierać zwiewne i uszyte z naturalnych tkanin.

Farmakologiczne preparaty na menopauzę można wspomagać poprzez ziołowe herbatki, które najlepiej pić pod sam wieczór, w letniej temperaturze. Do ziół, które pomogą zniwelować dolegliwości menopauzy, można zaliczyć: lukrecję, melisę, miętę, szałwię, a także czerwoną koniczynę. Zioła te sprawdzą się także w przypadku zaburzeń psychicznych, które występują w trakcie tego etapu życia, tj. nadpobudliwość czy obniżenie nastroju. Warto wypróbować także herbatę z kwiatów lipy, która powinna złagodzić huśtawkę nastrojów.

Preparaty na menopauzę – czy są skuteczne?

Udowodniono naukowo, że powyżej wskazane sposoby są skuteczne podczas przechodzenia okresu menopauzy, jednak to nie w każdym przypadku może wystarczać. Jeśli wypróbowane zostały wszelkie metody naturalne, a także stosowane były preparaty na menopauzę w formie tabletek ziołowych, a mimo wszystko sytuacja zdaje się nie polepszać, warto udać się do specjalisty, który może wdrożyć specjalne leczenie hormonalne. Decyzja o tym może zostać podjęta przez lekarza prowadzącego w momencie, gdy wszelkie leki i suplementy diety zawierające fitoestrogeny nie sprawdziły się.

Leczenie hormonalne polega na stosowaniu maści, kremów lub tabletek doustnych, a także zastrzyków w celu wyrównania poziomu hormonów w organizmie przekwitającej kobiety. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, by nawet w trakcie terapii hormonalnej zrezygnować z wymienionych wcześniej czynności, które mogą pogarszać występujące objawy.

Aby umówić się na konsultację z możliwością otrzymania e-recepty od zaraz, kliknij tutaj.

Zobacz także:

5/5 - (22 votes)