Rak jajnika: przyczyny, objawy, leczenie

Jest jedną z tych chorób nowotworowych, które najczęściej atakują kobiece narządy rozrodcze. Rak jajnika jest problemem niebezpiecznym, a w jego leczeniu czas odgrywa bardzo ważną rolę. Co każda kobieta powinna wiedzieć na jego temat?

Objawy, których nie można ignorować

Ponieważ szansę na skuteczne leczenie mają głównie te kobiety, w przypadku których diagnoza zostanie postawiona dość wcześnie, bardzo ważną sprawą jest uważna obserwacja swego ciała i śledzenie wszystkich niepokojących zmian. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów w przypadku raka jajnika staje się ból lub ucisk w miednicy. Temu problemowi towarzyszyć mogą bóle pleców i barków, oraz takie objawy, które zazwyczaj kojarzone są z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Problemy związane z utratą apetytu, niestrawność oraz nudności – oto symptomy, które również mogą świadczyć o problemach z jajnikami. Rak jajnika może się też wiązać z takimi dolegliwościami, jak bolesne stosunki oraz krwawienie z pochwy.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi raka jajnika?

Rak jajnika może zaatakować każdą kobietę, warto jednak pamiętać, że istnieje grupa kobiet, w przypadku których ryzyko rozwoju tej choroby jest znacznie większe. Dotyczy to m. in. tych kobiet, których matki lub babki miały problemy z nowotworami oraz tych pań, które przez długi czas walczyły z bezpłodnością. Rak jajnika jest też często chorobą związaną z wiekiem, a wśród walczących z nim pacjentek nie brak kobiet w okresie klimakterium.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Współczesna medycyna w walce z rakiem jajnika

Jeśli kobieta w porę dostrzeże niepokojące objawy i zgłosi się z nimi do lekarza, szansa na skuteczne leczenie tej formy raka znacznie się zwiększa. Współczesna medycyna poświęciła przecież tej kwestii wiele czasu, a efektem tego jest coraz szersza wiedza na temat możliwości zwalczania raka jajnika. Główną rolę odgrywa tu leczenie operacyjne, polegające na usunięciu chorych jajników i sąsiadujących z nimi tkanek. W przypadku młodych kobiet, pragnących jeszcze zostać matkami, w miarę możliwości leczenie operacyjne ogranicza się do usunięcia tylko tego jajnika, który został zaatakowany przez chorobę. W pozostałych przypadkach, dla zwiększenia bezpieczeństwa kobiety, usuwa się też macicę, jajowody oraz znajdujące się w ich pobliżu węzły chłonne. Po takiej operacji niezbędne staje się wykorzystanie chemioterapii oraz radioterapii, które mają zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby i jej rozprzestrzenienia się. Po udanej operacji usunięcia jajników kobiety mogą jednak zacząć cierpieć z powodu menopauzy, zatem w wielu przypadkach po pokonaniu raka rozpoczyna się walkę z dolegliwościami związanymi ze zmianami hormonalnymi. A ponieważ rak jajnika jest chorobą, która często powraca, korzystanie ze środków farmakologicznych jest tu w zasadzie ograniczone do syntetycznych preparatów najnowszej generacji. Niewskazane jest za to korzystanie z terapii zastępczej, w której główną rolę odgrywają estrogeny. Taka terapia uchodzi wprawdzie za skuteczną, jednak w przypadku kobiet mających za sobą walkę z rakiem jajnika może się okazać źródłem ponownych problemów ze zdrowiem.

Rak jajnika jest jedną z tych chorób, z którymi – mimo licznych trudności – można walczyć coraz skuteczniej. Głównym problemem związanym z tą chorobą nowotworową wciąż jednak pozostaje problem polegający na tym, iż większość kobiet zbyt późno zgłasza się do lekarza. A przecież im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym większa szansa na pokonanie tak groźnego wroga, jakim jest rak.

 

 

Zobacz także:Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0