Suchość pochwy

Suchość pochwy – jakie są przyczyny tej częstej przypadłości?

W organizmie kobiety nieustannie zachodzi szereg różnych zmian spowodowanych działaniem hormonów płciowych. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest suchość pochwy. Jej głównym powodem jest niedobór estrogenów w organizmie, ale może ona również być spowodowana przewlekłymi stanami zapalnymi, zakażeniami grzybiczymi, bakteryjnymi i wirusowymi. Niedostateczne nawilżenie delikatnej śluzówki pochwy powoduje jej uszkodzenia mechaniczne- na przykład pękanie, co skutkuje bólem i swędzeniem miejsc intymnych.

Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się nieprzyjemnych objawów?

Najczęściej suchość pochwy występuje u kobiet w wieku około menopauzalnym (40-50% wszystkich przypadków), ze względu na znaczne zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie w ustroju. Znaczną grupę, bo aż 20%, kobiet cierpiących na suchość pochwy stanowią pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną. Dzieje się tak dlatego, że podczas używania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, znikają dwie naturalne fazy cyklu miesiączkowego estrogenna i progestrogenna. Poziom hormonów jest wyrównany, a w organizmie kobiety jest mniej estrogenów, niż miałoby to miejsce w naturalnym cyklu. Może to być przyczyną choćby takich dolegliwości jak właśnie suchość pochwy.

Kolejna grupa kobiet, która często skarży się na wysuszenie śluzówki miejsc intymnych to matki karmiące. Skala tego zjawiska u młodych matek jest bardzo duża. Lekarze szacują, że dotyczy ono nawet 50% z nich. Dochodzi u nich do tak zwanej sytuacji hipohormonalnej, czyli do zmniejszenia poziomu estrogenów i progesteronu do poziomu, jak w okresie przed dojrzewaniem. Jest to spowodowane laktacją. Hormon prolaktyna obecny w dużych ilościach u kobiet karmiących piersią wywołuje symptomy podobne do tych, które występują w okresie menopauzy, w tym między innymi suchość pochwy.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Leczenie suchości pochwy?

U Pań w okresie menopauzy pomocna jest hormonalna terapia zastępcza. Natomiast u pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną i młodych matek, dobre efekty przynosi stosowanie specjalnych nawilżających preparatów do higieny intymnej i żeli do miejscowego nakładania. Lekarz ginekolog może również zastosować leczenie polegające na miejscowym odżywieniu śluzówki pochwy przez podanie do nich preparatów nawilżająco- witaminowych. Zdecydowanie poprawia to komfort kobiety, a śluzówka pochwy staje się dużo bardziej odporna na urazy i zakażenia.
Niestety dla wielu Pań suchość pochwy nadal jest problemem na tyle wstydliwym, że nie decydują się na skorzystanie z pomocy specjalisty w zakresie leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Warto przełamać wstyd i udać się do lekarza ginekologa, ponieważ istnieją skuteczne sposoby walki z niedostatecznym nawilżeniem śluzówki miejsc intymnych. Pozbywając się tego problemu, nie tylko poprawimy swoje samopoczucie i komfort życia na co dzień, ale również unikniemy niemiłych następstw suchości pochwy, w postaci infekcji i bolesnych otarć.

W razie wystąpią objawów suchości pochwy zapraszamy na tanią konsultację online z ginekologiem.

Zobacz także:Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0