Tabletki antykoncepcyjne czy spirala

Tabletki antykoncepcyjne czy spirala?

Zarówno tabletki antykoncepcyjne jak i spirale (wkładki domaciczne) są obecnie najskuteczniejszymi środkami antykoncepcyjnymi. Dają praktycznie 100-procentową pewność na uniknięcie niepożądanej ciąży. Niestety stosowanie ich nie jest całkiem bezpieczne i obojętne dla organizmu kobiety. Decydując się na jedną z tych opcji należy wziąć pod uwagę względy zdrowotne, ale również i przyzwyczajenia, własną wygodę oraz popęd seksualny.

 

Pigułki antykoncepcyjne – jak działają

Najpopularniejsze na rynku tabletki zawierają w sobie dwa hormony: progestagen i estrogen. Zatrzymują one jajeczkowanie i zagęszczają śluz w pochwie czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników. Jednocześnie błona śluzowa, która wyściela wnętrze macicy robi się na tyle cienka, że w wypadku zapłodnienia komórka jajowa i tak nie byłaby w stanie się w niej zagnieździć. Takie podwójne zabezpieczenie oferowane przez pigułki gwarantuje ich bardzo wysoką skuteczność.

 

Pigułki antykoncepcyjne dzielimy na:

Jednofazowe – przeznaczone głównie dla młodych kobiet i nastolatek. W opakowaniu znajdują się tabletki, wszystkie o takim samym składzie. Nie ma więc obaw, że stosująca je osoba pomyli kolejność w jakiej powinna je zażywać.
trójfazowe – przeznaczone głównie dla kobiet dojrzałych. Opakowanie zawiera tabletki w trzech kolorach, różniące się zawartością progestagenu. Dzięki temu naśladują naturalny cykl hormonalny kobiety. Powinny być spożywane w odpowiedniej kolejności.

Minipigułki – przeznaczone dla kobiet karmiących i tych, które nie mogą stosować dwuskładnikowych pigułek jedno- i trójfazowych. Zawierają tylko progestagen zagęszczający śluz w pochwie.
Pigułki dwuskładnikowe stosuje się według schematu: pierwsza w dniu rozpoczęcia menstruacji, a później po jednej aż do skończenia opakowania. Po takiej kuracji musi nastąpić 7 dni przerwy, w których powinna pojawić się miesiączka. Po 7 dniach należy zacząć nowe opakowanie.

Minipigułki powinny być brane najpóźniej do 21. dnia po porodzie. Jeśli zaczyna stosować się je później to przez pierwszy tydzień warto zabezpieczyć się dodatkowo np. prezerwatywa. W trakcie stosowanie minipigułek nie ma miesiączek. Pigułki muszą być brane codziennie

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Zalety tabletek antykoncepcyjnych:

  • regulacja miesiączek i likwidacja związanych z nimi dolegliwości
  • trójfazowe pigułki łagodzą objawy przekwitania
  • zapobiegają nowotworom macicy i jajników i zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej

Wady tabletek antykoncepcyjnych:

  • przez długi czas od rozpoczęcia stosowania mogą powodować bóle głowy, piersi, nudności
  • mocno zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepów żylnych
  • nie wolno zapomnieć o regularnym zażywaniu tabletek
  • nie mogą być stosowane przez kobiety palące, z chorobami nowotworowymi, cukrzycą

 

Spirala antykoncepcyjna – co to jest i jak działa

Dostępna w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego może być stosowany przez każdą kobietę. Ich działanie polega na zablokowaniu plemnikom dostępu do jajowodów. W razie gdyby jednak doszło do zapłodnienia, to spirala dodatkowo uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. Spiralę zakłada się na długi okres czasu – nawet 3-5 lat. Należy jednak średnio co pół roku poddawać się badaniom kontrolnym.

Dostępne są dwie wersje spiral antykoncepcyjnych

  • z miedzią – metal ten ma działanie plemnikobójcze. Spirala z miedzią powoduje, że śluz szyjkowy staje się nieprzepuszczalny dla plemników
  • z hormonem – zawiera zbiornik z progestagenem, który stopniowo się uwalnia. Powoduje zagęszczenie śluzu i hamuje narastanie śluzówki macicy

Spiralę zakłada lekarz. Zabieg może być lekko bolesny. Do momentu pierwszej wizyty kontrolnej (po ok. tygodniu) nie wolno uprawiać seksu. Prawidłowo założona spirala jest niewyczuwalna zarówno dla kobiety, jak i jej partnera.

Zalety spirali antykoncepcyjnej:

  • może być stosowana przez palaczkę i kobietę karmiącą piersią
  • spirala z hormonem zmniejsza ryzyko nowotworu trzonu macicy, endometriozie i redukuje ból związany z miesiączką


Wady spirali antykoncepcyjnej:

  • zwiększa ryzyko stanów zapalnych dróg rodnych
  • może powodować obfite i bolesne miesiączki oraz plamienia pomiędzy nimi

 

Tabletki antykoncepcyjne czy spirala werdykt

Ciężko jest jednoznacznie polecić, która z metod antykoncepcji jest lepsza. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia kobiety. Jeśli jest pewna, że nie zapomni o regularnym braniu tabletek to może zdecydować się na pigułki antykoncepcyjne. Świetnie nadają się też dla osób, które prowadzą bardziej osiadły tryb życia. Jeśli natomiast często się podróżuje, łatwo zapomnieć o braniu tabletek, zawsze może coś wypaść. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie spirala, która początkowo jest mniej “przyjemna” jednak później jest właściwie nieodczuwalnym dodatkiem. Obie metody są bardzo dobre i bardzo skuteczne. Wybór należy tylko i wyłącznie do osoby, która będzie z antykoncepcji korzystać.

Czy wybór padnie na spiralę czy tabletki zapraszamy na tanią konsultację online z ginekologiem. Który wyjaśni nam co będzie lepszym rozwiązaniem w naszym wypadku.

Zobacz także:



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0