Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach 2021

Dziś standardem jest wystawianie e-recept, nie wszyscy jednak mieli okazję skorzystać z tego systemu. To bardzo wygodne rozwiązanie, nie tylko dla osób, którym zdarza się gubić papierki, ale też dla tych, którzy lubią mieć wszystko w jednym miejscu, bo jak sama nazwa wskazuje, e-recepta jest w pełni elektroniczna i przypisana do naszego profilu zaufania, który każdy może sobie błyskawicznie wyrobić.

Wystawienie e-recepry i jej miejsce

E-recepty, tak jak kiedyś recepty na papierze, są wystawiane na określoną osobę, a tę osobę definiuje oczywiście PESEL, czyli przypisany nam unikalny numer. Dzięki niemu możemy w każdej chwili sprawdzić nasze recepty. Wystawia ją oczywiście lekarz po wizycie w gabinecie, ale również jeśli musimy przyjmować stale jakieś tabletki, na przykład antykoncepcyjne czy na ciśnienie krwi. Każda e-recepta ma swój unikalny, czterocyfrowy numer, który pozwala nam sprawdzić, czy jest ona jeszcze aktywna, ale też zapewnia, że dostaniemy właściwy lek. Każda substancja to inna e-recepta, a tych jednorazowo lekarz może wystawić nam aż pięć.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 48 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Realizacja naszej e-recepty w aptece

E-recepty w żadnym wypadku nie trzeba realizować osobiście, chociaż jeśli znamy nasze leki, dobrze byłoby przy tym być i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Receptę realizujemy bardzo prosto. Podajemy farmaceucie jej unikalny numer, który jest do niej przypisany i który w każdej chwili możemy sprawdzić przez zaufany profil oraz nasz numer PESEL. To drugie jest równie ważne, jak pierwsze, bo bez tego możemy zwyczajnie nie uzyskać swoich leków. Jeśli nie chcemy mówić go na głos przy wszystkich klientach, spokojnie możemy wypisać je na karteczce i dyskretnie podać aptekarzowi, który wstuka je do systemu i sprzeda nam potrzeby nam specyfik.

Ważność nasze e-recepty

Większość e-recepty jest wydawanych na okres 30 dni. Oznacza to, że od chwili, w której lekarz ją wystawi, mamy dokładnie 30 dni na to, żeby pójść do apteki i wykupić swoje leki. Jest jednak możliwość wydania dłuższego, okresu 365 dni, jeżeli lekarz zdecyduje, że tak będzie lepiej. Po upływie tego czasu e-recepta będzie nie do zrealizowania. Nie jest to jednak wada samej e-recepty w sobie, bo taki sam termin realizacji miały stare tradycyjne papierowe recepty. Jest to oczywiście środek ostrożności, który nie pozwala na to, żeby ktoś w przyszłości daną receptę wykorzystał. Trzeba więc pamiętać, żeby zrealizować nią w miarę szybko, ale jednocześnie nie panikować z tym za bardzo.

Jak sprawdzić ważność swojej e-recepty

Recepty jak wszystkie inne dokumenty wydawane nasz numer PESEL możemy bez problemu sprawdzić poprzez zaufany profil. Dzięki niemu możemy zalogować się na stronę gov, gdzie przechowywane są wszelkie nasze wnioski i dokumenty. Aby uzyskać do niego dostęp, możemy założyć konto za pomocą naszego banku, w którym posługujemy się naszymi danymi osobowymi, gdzie weryfikujemy się dowodem osobistym. Ten profil daje nam dostęp do niezliczonej ilości usług, w tym do przechowywania naszych dowodów w postaci cyfrowej na aplikacji oraz składania wniosków online, czy rozliczania PIT-u bez konieczności składania papierowego egzemplarza.

 

Zobacz także: