Ból kręgosłupa lędźwiowego – leki i inne terapie
Ból kręgosłupa lędźwiowego może pojawiać się w nocy oraz przy schylaniu. Doskwiera on coraz większej liczbie osób. Może istnieć wiele przyczyn, które powodują ból kręgosłupa lędźwiowego. Leki jednak nie są rozwiązaniem każdej z nich, dlatego należy poznać powód bólu, by dobrać odpowiednią terapię i pozbyć się dolegliwości lub je złagodzić.
Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego
Ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich mogą wymagać leczenia specjalistycznego, a niektóre same ustąpią. Oto kilka z nich:
● Przeciążenia kręgosłupa
Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego należą wszelkiego rodzaju przeciążenia. Naderwanie więzadeł lub mięśni może powodować silny ból kręgosłupa lędźwiowego. Leki mające działanie ogrzewające pomagają w uśmierzaniu takiego bólu, który powinien ustąpić po kilku dniach lub tygodniach.
● Zwyrodnienia stawów
Zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych, łączących poszczególne kręgi, mogą powodować ból kręgosłupa lędźwiowego po jednej lub po obu stronach. Ból ten nasila się podczas ruchu, przy wstawaniu czy staniu. Najbardziej skuteczną terapią w tym przypadku są specjalnie dobrane ćwiczenia, które pomogą złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego. Leki w postaci zastrzyków stosowane są w cięższych przypadkach.
● Rwa kulszowa
Dyski kręgosłupa mogą się uwypuklać czy pękać podczas intensywnego obciążenia, co może powodować silny promieniujący ból do nóg zwany rwą kulszową. Dyskopatia może generować bardzo silny ból kręgosłupa lędźwiowego. Leki przeciwzapalne stosuje się w lżejszych przypadkach, natomiast przy większym nasileniu bólu podaje się zastrzyki nadtwardówkowe.
Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy – przyczyny
Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy może prowadzić do zaburzeń snu i przewlekłego zmęczenia. Może on wynikać z przykurczów zgięciowych w stawach biodrowych. Pomocne będzie tu rozciąganie za pomocą specjalnych ćwiczeń. Większość z przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego w nocy jest niegroźnych, jednak kiedy po wdrożeniu ćwiczeń czy fizjoterapii ból nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem.
E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut
W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon. Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty
Ból kręgosłupa lędźwiowego a okres
Ból kręgosłupa lędźwiowego bardzo często może pojawiać się przed miesiączką i w jej trakcie. Także podczas owulacji może występować ból kręgosłupa lędźwiowego. Leki przeciwbólowe i rozkurczowe łagodzą taki typ bólu. Ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza może być także objawem endometriozy, dlatego jeśli jest on mocno dokuczliwy i pojawia się bardzo często, należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także: Tabletki przeciwbólowe na kręgosłup – z receptą i bez
Leki i terapie bólu kręgosłupa lędźwiowego
Jak wcześniej wspomnieliśmy, wiele czynników może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego. Leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne nie zawsze będą skuteczne i odpowiednie. Z tego powodu konieczna jest trafna diagnoza. Do domowych sposobów radzenia sobie z takim bólem należy stosowanie zimnych i ciepłych okładów, które przynoszą chwilową ulgę. W wielu przypadkach bardzo pomocna będzie fizjoterapia oraz wprowadzenie specjalnych ćwiczeń rozciągających mięśnie tego odcinka. Kiedy domowe sposoby zawodzą, a ból kręgosłupa się nasila, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty są najczęstszym wyborem pacjentów. Należy jednak pamiętać, że ich nadużycie może być niebezpieczne dla zdrowia i mogą nie wyeliminować przyczyny bólu.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – konsultacja lekarska
W przypadku długo trwającego i nasilającego się bólu, konsultacja lekarska jest bardzo wskazana. Konieczne może się okazać podanie zastrzyków czy wprowadzenie innej terapii farmakologicznej. W najcięższych przypadkach konieczna może się okazać operacja. Więcej o lekach i terapiach stosowanych w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego możecie dowiedzieć się podczas konsultacji lekarskiej online, której odbycie jest możliwe dzięki naszemu portalowi.