środki antykoncepcyjne

Środki antykoncepcyjne bez recepty

Zgodnie z opinią Amerykańskiego Kolegium Ginekologów i Położników, dostęp do antykoncepcji hormonalnej nie powinien być ograniczony poprzez konieczność posiadania recepty. Tymczasem w Polsce środki antykoncepcyjne bez recepty to środki ochrony barierowej oraz chemicznej. Oznacza to, że aby kupić hormonalne środki antykoncepcyjne, trzeba udać się do lekarza, by otrzymać receptę. To może być problem, zwłaszcza dla mieszkanek małych miast i wsi. Jak znaleźć rozwiązanie?

Środki antykoncepcyjne bez recepty, czyli jakie?

Co można kupić w polskich aptekach bez recepty? Z pewnością nie pigułki antykoncepcyjne, plastry czy pierścienie dopochwowe. Bez przepisu lekarza możesz jednak wyposażyć się w popularne środki ochrony mechanicznej, takie jak prezerwatywa męska, która dostępna jest nie tylko w aptekach, ale też w supermarketach i na stacjach benzynowych. Barierowe środki antykoncepcyjne bez recepty to także prezerwatywy dla kobiet, błony dopochwowe oraz kapturki naszyjkowe.

Zarówno kobieca, jak i męska prezerwatywa nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale też zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak kiła, HIV czy rzeżączka. Czy dostępne w Polsce środki antykoncepcyjne bez recepty są skuteczne? Zgodnie z aktualnymi danymi, w przypadku typowego stosowania prezerwatywy męskiej, w ciążę zachodzi średnio 14 kobiet na 100. Skuteczność prezerwatywy kobiecej jest nieco niższa (21 kobiet na 100). W tej dziedzinie przewagę mają więc bez wątpienia środki hormonalne (5 kobiet na 100).

Tutaj wykupisz konsultację online z receptą na tabletki antykoncepcyjne.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Antykoncepcja bez recepty – globulki

Skoro mowa o antykoncepcji, warto też wspomnieć o metodach chemicznych. Do tej grupy zaliczamy globulki antykoncepcyjne, żele, kremy i pianki, które zawierają środek plemnikobójczy. Unieruchamia on plemniki, w związku z czym nie dochodzi do zapłodnienia. Jak skuteczna jest tego typu antykoncepcja bez recepty? Globulki stanowią zawodny środek ochrony przed niechcianą ciążą. Wskaźnik Pearla dla typowego stosowania wynosi w tym przypadku 26, co oznacza, że na 100 kobiet aż 26 zachodzi w ciążę. W związku z tym zaleca się, by stosować chemiczne środki antykoncepcyjne jako metodę wspomagającą dla antykoncepcji mechanicznej, czyli popularnych prezerwatyw.

Biorąc pod uwagę skuteczność poszczególnych metod zapobiegania ciąży, najbardziej zawodna jest obecnie chemiczna antykoncepcja bez recepty. Globulki zapewniają zbliżoną ochronę, co naturalne metody antykoncepcyjne, takie jak termiczna, objawowo-termiczna czy też kalendarzowa. Ich wskaźnik Pearla przy typowym stosowaniu wynosi 25.

Antykoncepcja bez recepty – plastry

Do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży zalicza się antykoncepcję hormonalną. Są to pigułki, pierścienie dopochwowe, zastrzyki oraz plastry. Aby je kupić, trzeba jednak posiadać receptę. Konieczność wizyty u ginekologa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Może także stanowić trudność ze względów logistycznych. Być może dlatego wybór wielu kobiet stanowi łatwo dostępna antykoncepcja bez recepty. Plastry i inne metody antykoncepcji hormonalnej można jednak zdobyć nieco inną metodą.

Zamiast wizyty w gabinecie warto zdecydować się na konsultację ze specjalistą w trybie online. Wystarczy ją wykupić w wirtualnej przychodni i wypełnić otrzymany formularz z wywiadem zdrowotnym. W przypadku braku przeciwwskazań, lekarz wystawi e-receptę do realizacji w wybranej aptece. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i energii.

Zobacz także:



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0