antykoncepcja a okres

Antykoncepcja a okres i hormony

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpowszechniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. To również najczęściej stosowana i jedna z bardziej skutecznych metod walki z dolegliwościami hormonalnymi, dolegliwościami związanymi z miesiączką i nieregularnym cyklem menstruacyjnym. Dla wielu kobiet korzyści ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych to nie tylko zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą, ale także lepsze samopoczucie, poprawa wyglądu cery czy mniej dolegliwe miesiączki. Jak zatem wygląda relacja: antykoncepcja a okres? Skąd płyną te korzyści i jaki wpływ mają tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie hormonów?

Antykoncepcja a okres – korzyści

Z wielu badań wynika, że kobiety cenią tabletki antykoncepcyjne ze względu na ich skuteczność w radzeniu sobie z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, zmniejszeniu bolesności miesiączek, ich skracaniu oraz w łagodzeniu dolegliwości związanych z PMS. Skutki te potwierdzane są także przez ginekologów, dlatego antykoncepcja w zestawieniu z okresem to często poruszane zagadnienie podczas wizyt lekarskich.

Minimalizowanie bólu

Kobiety zmagające się z dolegliwościami towarzyszącymi miesiączce, najczęściej wymieniają ból brzucha. Zmaga się z nim nawet do 70 procent młodych kobiet. Wynika to z podwyższonego stężenia prekursorów prostaglandyn, które przekształcają się do prostaglandyn, co z kolei powoduje skurcze macicy i uczucie bólu. Zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hormony minimalizują wytwarzanie prostaglandyn i dzięki temu zmniejszają bóle towarzyszące miesiączce.

Antykoncepcja a okres – łagodzenie PMS

Kobiety stosują także tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie hormonów. Wpływa to zwłaszcza na przechodzenie okresu napięcia przedmiesiączkowego. Doustna antykoncepcja hormonalna utrzymuje stałe stężenie hormonów we krwi, co sprawia, że objawy PMS są łagodzone. W przypadku nasilenia się objawów związanych z PMS podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej i dobrać inne tabletki, ponieważ niektóre składniki mogą mieć takie skutki.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Co się dzieje z cyklem, jeśli stosujemy antykoncepcję?

Tabletki antykoncepcyjne imitują naturalny cykl miesiączkowy. Przyjmuje się je przez 21 dni, a podczas siedmiodniowej przerwy pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia. Nie jest to jednak typowy okres. Krwawienie to jest mniej bolesne, krótsze i mniej obfite, ponieważ składniki zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych wpływają na minimalizowanie przyrostu grubości błony śluzowej macicy. Z tego powodu, tak często tabletki antykoncepcyjne stosowane są na uregulowanie okresu.

Tutaj możesz wykupić konsultację z e-receptą na tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie okresu?

Bardzo wiele kobiet za największą korzyść stosowania tabletek antykoncepcyjnych uważa uregulowanie cyklu miesiączkowego. To duża zaleta dla kobiet borykających się z nieregularnym cyklem. Dolegliwości z tym związane dotykają coraz więcej kobiet. Wynika to w dużej mierze z nagromadzenia stresu, z zaburzonego trybu życia czy nieodpowiednio zbilansowanej diety. Powodem nieregularnych miesiączek mogą być także zaburzenia hormonalne. Najczęściej jednak nie jest to niebezpieczna przypadłość (chyba, że objawia się ona bardzo krótkimi cyklami czy miesiączkami pojawiającymi się 2-3 razy w miesiącu), ale z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie okresu są częstym wyborem wielu kobiet.

Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne

Istnieją dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych: minipigułka i pigułka złożona. Minipigułka zawiera wyłącznie progesteron i musi być przyjmowana codziennie. Zaczyna ona działać natychmiast, ale jej skuteczność wzrasta po kilku dniach stosowania. Pigułka złożona zawiera zarówno progesteron, jak i estrogen. Musi być przyjmowana codziennie i również zaczyna działać natychmiast, ale pełny efekt może wystąpić dopiero po miesiącu. Istnieją również doraźne tabletki antykoncepcyjne, które można stosować do pięciu dni po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jeśli potrzebujesz “tabletki po” zapraszamy do zakupu konsultacji z ginekologiem. Nie są one przeznaczone do regularnego stosowania i mają więcej skutków ubocznych niż zwykłe tabletki antykoncepcyjne. Są one jednak skuteczne w zapobieganiu ciąży, jeśli są stosowane prawidłowo.

Tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie hormonów? Czyli zdrowy wygląd i dobre samopoczucie

Poza korzyściami czysto zdrowotnymi płynącymi ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych, kobiety wymieniają też często korzystny wpływ na wygląd i samopoczucie. Wiele kobiet chwali wpływ tabletek hormonalnych na poprawę wyglądu skóry oraz włosów. Wynika to z działania antyandrogennego wielu tabletek antykoncepcyjnych. Sprawia ono, że zmniejsza się wydzielanie sebum, co wpływa na stan skóry i włosów. Tabletki hormonalne mają też zbawienny wpływ na trądzik i skórą łojotokową, a także bardzo kłopotliwy hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie.

Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na powiększanie się masy ciała ani na znaczący spadek libido, czego bardzo często obawiają się kobiety. Wiele z nich podkreśla, że tabletki hormonalne dobrze wpływają na ich samopoczucie i stan emocjonalny.

Tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie okresu i hormonów – jak dobrać?

Warto podkreślić, że z tych wszystkich zalet stosowania tabletek antykoncepcyjnych skorzystają kobiety z odpowiednio dobranym składem tychże tabletek. Dobranie odpowiednich pigułek zależy także od tego, czego kobieta oczekuje od ich stosowania. Czy zależy jej na poprawie wyglądu skóry? Lepszym samopoczuciu? A może obawia się przybrania na wadze? Wszystkie te aspekty powinny zostać omówione z ginekologiem podczas dobierania odpowiedniej kuracji.

Więcej na temat tabletek antykoncepcyjnych możesz dowiedzieć się podczas konsultacji lekarskiej online, podczas której możesz także otrzymać e-receptę na odpowiednio dobrane tabletki hormonalne.

Zobacz też:Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0