Leki na epilepsję

Leki na epilepsję – działanie i skutki uboczne

Padaczka jest chorobą mózgu, która powodowana jest zaburzeniami czynności komórek nerwowych. Objawia się niespodziewanymi napadami, czyli atakami epilepsji. Leczenie padaczki opiera się głównie na farmakoterapii. Niestety, leki na epilepsję nowej generacji nie są refundowane, więc są to kuracje bardzo kosztowne. Refundowane leki na epilepsję, zawierające substancje starej generacji, mają natomiast wiele skutków ubocznych, a ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do uzależnienia.

Leki na padaczkę – jak działają?

Leki na epilepsję mogą działać na dwa sposoby:

  • przywracanie równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami,
  • stabilizowanie błon komórkowych neuronów, które skutkuje zaprzestaniem rozprzestrzeniania się impulsów.

Działanie pierwszych leków opiera się na zwiększaniu ilości GABA, czyli substancji, która zatrzymuje przewodzenie impulsów i jest neuroprzekaźnikiem. Drugie natomiast wpływają na czynności pompy sodowo-potasowej i sprawiają, że neurony są niezdolne do depolaryzacji.

Substancje czynne leków przeciwpadaczkowych

Leki na epilepsję zawsze dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ mogą wywoływać różne reakcje. W lekach przeciwpadaczkowych występują pochodne różnych substancji, takie jak:

  • pochodne dibenzoazepiny – nasilają działanie środków nasennych, a także wchodzą w reakcje z lekami zwiotczającymi mięśnie,
  • pochodne benzodiazepiny – działają też uspokajająco i przeciwdrgawkowo,
  • pochodne piryminodionu – ich działanie nie jest do końca poznane; mogą powodować obrzęki,
  • pochodne hydantoiny – leki tzw. pierwszego rzutu, na niezbyt silne ataki

i wiele innych.

Leki na epilepsję dobierane są także z uwzględnieniem nasilenia objawów i występowania innych schorzeń.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Leki na epilepsję nowej generacji

Leki przeciwpadaczkowe nowej generacji stosuje się u osób, u których nie sprawdzają się inne leki, a także u kobiet w ciąży, ponieważ ich działanie jest mniej inwazyjne i wykazują mniej skutków ubocznych. Niestety mogą one jednak zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych płodu. Najczęstsze substancje czynne w lekach nowej generacji to wigabatryna i lamotrygina.

Leki na epilepsję “pierwszego i drugiego rzutu”

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dawki leków przeciwpadaczkowych są stopniowo zwiększane i wprowadzane bardzo ostrożnie, biorąc pod uwagę nasilenie ataków. Leki na epilepsję muszą być przyjmowane regularnie pod ścisłym nadzorem lekarza. Zaleca się częste wykonywanie badań, by kontrolować poziom leków we krwi. W kuracji farmakologicznej najpierw stosuje się tzw. leki pierwszego rzutu, czyli leki zawierające topiramat, lamotryginę, karbamazepinę czy kwas walproinowy. W dalszym przebiegu leczenia stosuje się leki z pregabaliną, fenytoiną, tiagabiną czy gabapentyną.

Skutki uboczne – czyli zagrożenia przy stosowaniu leków na epilepsję

Jak wszystkie leki, leki na epilepsję posiadają szereg działań niepożądanych. Ich występowanie zależy przede wszystkim od konkretnego chorego i reakcji jego organizmu na występujące w leku substancje czynne. Występowanie skutków ubocznych podczas stosowania leków na epilepsję zazwyczaj zachodzi dość łagodnie. Efekty uboczne pojawiają się najczęściej na początku kuracji farmakologicznej oraz podczas zwiększania dawek leku. W późniejszych etapach leczenia ich występowanie maleje. Do najczęstszych skutków ubocznych należy znużenie i senność, nie są to jednak objawy zagrażające zdrowiu pacjenta. Do łagodniejszych działań niepożądanych należą też bóle głowy czy zaburzenia równowagi. Niestety, może pojawić się także wiele innych skutków ubocznych, takich jak:

  • zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego,
  • przyrost wagi,
  • jadłowstręt,
  • alergie skórne,
  • suchość w jamie ustnej,
  • niewydolność nerek i wątroby,
  • impotencja,
  • niedokrwistość,
  • wahania nastrojów.

Należy pamiętać, że z reguły skutki te nie powinny występować w bardzo dużym nasileniu. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem.

Leki na epilepsję i interakcje z innymi substancjami

Leki przeciwpadaczkowe mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i występujących schorzeniach. Leki na epilepsję mogą wzmagać także działanie leków nasennych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leków na padaczkę pod żadnym pozorem nie można łączyć z alkoholem czy innymi substancjami psychoaktywnymi, gdyż może to prowadzić nawet do zapaści i zgonu.

Więcej o działaniu i skutkach ubocznych leków na epilepsję możesz się dowiedzieć podczas konsultacji lekarskiej online, odbytej za pośrednictwem naszego portalu.

Zobacz także: Jak zamówić leki na receptę online?



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0