Leki na sen

Leki na sen – na receptę i bez. Co warto o nich wiedzieć?

Zapewne każdy z nas zmagał się z problemami ze snem. Prowadzenie stresującego i szybkiego trybu życia, nieregularne posiłki, spędzanie wielu godzin przed ekranami, brak ruchu – to wszystko przyczynia się do pojawiających się problemów ze snem. Sporadyczne problemy z zasypianiem czy niespokojnym snem nie są jeszcze powodem do zmartwień. Jednak jeśli taka sytuacja trwa długo, może prowadzić do wielu poważniejszych zaburzeń. Nie wspominając o tym, że codzienne funkcjonowanie bez snu jest bardzo uciążliwe.

Leki na sen – co zrobić, jeśli naturalne metody nie działają?

Zanim jednak sięgniemy po leki na sen, warto wypróbować naturalne sposoby na walkę z bezsennością. Może to być na przykład rozpylanie olejków eterycznych, ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem, picie mieszanek ziołowych czy wypróbowywanie technik relaksacyjnych. Jeśli jednak wszystkie te starania nie przynoszą oczekiwanych skutków, leki na sen są kolejnym wyborem. Warto jednak skonsultować wszystkie te objawy z lekarzem, nawet zanim sięgniemy po leki na sen bez recepty, gdyż takie zaburzenia snu mogą być również objawem poważniejszych chorób.

Dobre tabletki na sen bez recepty

Dobre tabletki na sen bez recepty to przede wszystkim tabletki, które są dużo bezpieczniejsze niż leki na sen na receptę. Charakteryzują się one naturalnym składem i nie powinny powodować innych dolegliwości czy problemów. Dobre tabletki na sen bez recepty to w większości produkty ziołowe, które działają także uspokajająco. Takie leki na sen zawierają często melatoninę – która pomaga w zasypianiu – oraz wyciąg z chmielu. Dobre tabletki na sen bez recepty często stosowane są także w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego. Takie tabletki nasenne zazwyczaj są suplementami diety.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
cena: 48 PLN
ZAMÓW

Tabletki na sen na receptę

Jeśli jednak ziołowe leki na sen nie są skuteczne, lekarze zapisują tabletki na sen na receptę, które mają dużo silniejsze działanie. Takie leki na sen mogą być przyjmowane doraźnie w leczeniu bezsenności i innych poważnych zaburzeń snu. Należy jednak pamiętać, że takie leki na sen nie działają na przyczynę problemu, lecz jedynie ułatwiają zasypianie i łagodzą stany lękowe.

Jeśli chcesz się skonsultować w tej sprawie z lekarzem, zobacz: konsultacja internistyczna.

Tabletki na sen na receptę – rodzaje

Tabletki na sen na receptę możemy podzielić na następujące rodzaje według składu chemicznego: pochodne benzodiazepiny, pochodne kwasu barbiturowego oraz inne leki niebarbiturowe. Mogą to być leki ułatwiające zasypianie lub pogłębiające i przedłużające sen. Są to silne leki na sen, które mogą zostać przepisane jedynie po konsultacji z lekarzem.

Tabletki nasenne skutki uboczne

Jak wszystkie środki farmakologiczne, tabletki na sen mogą powodować szereg działań niepożądanych. Najpoważniejsze skutki uboczne powodują oczywiście tabletki na sen na receptę. Przede wszystkim są to leki, które mogą silnie uzależniać. Po odstawieniu tabletek nasennych na receptę, może pojawić się zespół abstynencyjny, który objawia się dolegliwościami neurologicznymi i psychicznymi takimi, jak: napady drgawek, lęki czy omamy oraz, paradoksalnie, nasilenie się kłopotów ze snem.

Bardzo łatwo także zatruć się tabletkami nasennymi. Przejawia się ono zapaścią krążeniową, problemami z funkcjonowaniem układu oddechowego czy utratą przytomności. Może dojść do poważnej niewydolności oddechowej i w wyniku tego, do porażenia układu oddechowego oraz zgonu. Z tego powodu tak ważne jest, by tabletki na sen na receptę przyjmować ściśle według zaleceń lekarza.

Leki na sen – na receptę czy bez? Co możemy dla Ciebie zrobić?

Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie leków na sen, nawet tych bez recepty, warto tę decyzję skonsultować z lekarzem, gdyż problemy ze snem mogą być także objawem innych poważnych schorzeń. Za pośrednictwem naszego portalu, możesz odbyć konsultację lekarską online, podczas której dowiesz się więcej na temat leków nasennych, a także, jeśli zajdzie taka konieczność, otrzymasz receptę na tabletki na sen na swój telefon.