Tabletki nasenne

Tabletki nasenne na receptę i bez. Co warto o nich wiedzieć?

Zapewne każdy z nas zmagał się z problemami ze snem. Prowadzenie stresującego i szybkiego trybu życia, nieregularne posiłki, spędzanie wielu godzin przed ekranami, brak ruchu – to wszystko przyczynia się do pojawiających się problemów ze snem. Sporadyczne problemy z zasypianiem czy niespokojnym snem nie są jeszcze powodem do zmartwień. Jednak jeśli taka sytuacja trwa długo, może prowadzić do wielu poważniejszych zaburzeń. Nie wspominając o tym, że codzienne funkcjonowanie bez snu jest bardzo uciążliwe.

Zaburzenia snu, bezsenność, problemy ze snem to coraz większy problem wielu osób.  Większości kojarzy się z osobami starszymi, ale obecnie problem ten spotyka również młodych ludzi. Jak dowodzą badania co trzeci Polak zgłasza się do lekarza z problemem bezsenności przewlekłej. Leki nasenne ułatwiają zasypianie, należy jednak pamiętać, że w żaden sposób nie wpływają na przyczynę problemu.

Jakie działanie mają środki nasenne?

Mechanizm działania środków nasennych jest związany z ich wpływem na receptory GABA w mózgu, są one miejscem przyłączania neuroprzekaźnika w postaci kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Związek ten wywiera efekt hamujący na układ nerwowy, powodując zmniejszanie pobudliwości i rozluźnienie mięśni.

Leki na sen – co zrobić, jeśli naturalne metody nie działają?

Zanim jednak sięgniemy po leki na sen, warto wypróbować naturalne sposoby na walkę z bezsennością. Może to być na przykład rozpylanie olejków eterycznych, ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem, picie mieszanek ziołowych czy wypróbowywanie technik relaksacyjnych. Jeśli jednak wszystkie te starania nie przynoszą oczekiwanych skutków, leki na sen są kolejnym wyborem. Warto jednak skonsultować wszystkie te objawy z lekarzem, nawet zanim sięgniemy po leki na sen bez recepty, gdyż takie zaburzenia snu mogą być również objawem poważniejszych chorób.

Dobre tabletki na sen bez recepty

Dobre tabletki na sen bez recepty to przede wszystkim tabletki, które są dużo bezpieczniejsze niż leki na sen na receptę. Charakteryzują się one naturalnym składem i nie powinny powodować innych dolegliwości czy problemów. Dobre tabletki na sen bez recepty to w większości produkty ziołowe, które działają także uspokajająco. Takie leki na sen zawierają często melatoninę – która pomaga w zasypianiu – oraz wyciąg z chmielu. Dobre tabletki na sen bez recepty często stosowane są także w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego. Takie tabletki nasenne zazwyczaj są suplementami diety.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Tabletki na sen na receptę

Jeśli jednak ziołowe leki na sen nie są skuteczne, lekarze zapisują tabletki na sen na receptę, które mają dużo silniejsze działanie. Takie leki na sen mogą być przyjmowane doraźnie w leczeniu bezsenności i innych poważnych zaburzeń snu. Należy jednak pamiętać, że takie leki na sen nie działają na przyczynę problemu, lecz jedynie ułatwiają zasypianie i łagodzą stany lękowe.

Rozróżniamy różne grupy leków na receptę, należą do nich m.in.:

  • Barbiturany –  są to środki bardzo rzadko przepisywane przez lekarzy ze względu na liczne skutki uboczne, należą do leków starszej generacji; Barbiturany stanowią pochodne kwasu barbiturowego o działaniu zależnym od wielkości dawki, do którego należy m.in. efekt uspokajający, relaksacyjny, znieczulający i przeciwdrgawkowy,
  • Pochodne benzodiazepiny –  w zależności od rodzaju charakteryzują się różnym nasileniem działania nasennego i uspakajającego, przeciwlękowego oraz przeciwdrgawkowego. Niewątpliwie ważną ich cechą jest to, że  leki te nie powodują senności następnego dnia po zażyciu.
  • Niebenzodiazepinowe leki nasenne – należą do leków nowej generacji, działają w podobny sposób jak te opisane powyżej, jednak ich zaletą jest to, że w porównaniu z benzodiazepinami, rzadziej występują działania niepożądane.

 

Jeśli chcesz się skonsultować w tej sprawie z lekarzem, zobacz: konsultacja internistyczna.

Tabletki na sen na receptę – rodzaje

Tabletki na sen na receptę możemy podzielić na następujące rodzaje według składu chemicznego: pochodne benzodiazepiny, pochodne kwasu barbiturowego oraz inne leki niebarbiturowe. Mogą to być leki ułatwiające zasypianie lub pogłębiające i przedłużające sen. Są to silne leki na sen, które mogą zostać przepisane jedynie po konsultacji z lekarzem.

Tabletki nasenne skutki uboczne

Jak wszystkie środki farmakologiczne, tabletki na sen mogą powodować szereg działań niepożądanych. Najpoważniejsze skutki uboczne powodują oczywiście tabletki na sen na receptę. Przede wszystkim są to leki, które mogą silnie uzależniać. Po odstawieniu tabletek nasennych na receptę, może pojawić się zespół abstynencyjny, który objawia się dolegliwościami neurologicznymi i psychicznymi takimi, jak: napady drgawek, lęki czy omamy oraz, paradoksalnie, nasilenie się kłopotów ze snem.

Bardzo łatwo także zatruć się tabletkami nasennymi. Przejawia się ono zapaścią krążeniową, problemami z funkcjonowaniem układu oddechowego czy utratą przytomności. Może dojść do poważnej niewydolności oddechowej i w wyniku tego, do porażenia układu oddechowego oraz zgonu. Z tego powodu tak ważne jest, by tabletki na sen na receptę przyjmować ściśle według zaleceń lekarza.

Leki antyhistaminowe na sen

Leki antyhistaminowe kojarzą się przede wszystkim z walką z alergią. Ich skutkiem ubocznym jest senność, którą to można wykorzystać przy walce z bezsennością. Leki antyhistaminowe nie oddziałują tak silnie na ośrodkowy układ nerwowy, jak leki stricte nasenne. Należy jednak wskazać, że długo utrzymują się w organizmie i następnego dnia po zażyciu mogą powodować senności.  Leki antyhistaminowe stosuje się również w sytuacjach, gdy problemy ze snem wynika z odstawienia alkoholu lub narkotyków, aby uniknąć uzależnienia krzyżowego,  które mogłoby wystąpić po przyjęciu tradycyjnych leków nasennych.

Czy leki nasenne uzależniają?

Bez względu na to, czy zażywamy leki dostępne bez recepty, czy leki dostępne wyłącznie na receptę, środki nasenne mogą uzależniać. Leki starszej generacji, np. barbiturany, już po kilku miesiącach przyjmowania uzależniają jak narkotyki. Do pochodnych benzodiazepiny nie przyzwyczajamy się tak silnie, jak do barbituranów, ale i one po jakimś czasie mogą uzależnić. Pamiętaj, aby leki nasenne przyjmować zawsze pod kontrolą lekarza.

Leki nasenne w ciąży

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W cele zachodzą bardzo duże zmiany. Branie leków nasennych w tym czasie nie jest zalecane. Pod żadnym pozorem nie powinno się zażywać środków nasennych bez konsultacji z lekarzem. Dotyczy to również leków dostępnych bez recepty, czy też preparatów ziołowych.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Leki na sen – na receptę czy bez? Co możemy dla Ciebie zrobić?

Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie leków na sen, nawet tych bez recepty, warto tę decyzję skonsultować z lekarzem, gdyż problemy ze snem mogą być także objawem innych poważnych schorzeń. Za pośrednictwem naszego portalu, możesz odbyć konsultację lekarską online, podczas której dowiesz się więcej na temat leków nasennych, a także, jeśli zajdzie taka konieczność, otrzymasz receptę na tabletki na sen na swój telefon.



Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0