Przewlekły ból głowy

Przewlekły ból głowy – jak sobie z nimi radzić?

Jedna z najczęściej słyszanych skarg, niezależnie od miejsca i czasu, to stwierdzenie „boli mnie głowa”. To dokuczliwa, choć zazwyczaj niegroźna przypadłość, która ustępuje samoistnie lub po przyjęciu jednego z dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Czasami jednak ból głowy może być objawem poważnej choroby, a nawet stanów zagrażających życiu. Jak zatem rozpoznać, który ból jest niegroźny, a z którym należy udać się do lekarza?

Dokuczliwe, lecz niezagrażające życiu

Ból głowy w okolicy czoła, czy też nad nosem ma najczęściej związek z zatokami. Towarzyszyć mu może katar oraz temperatura. Leczenie najczęściej opiera się na terapii antybiotykami, lekami przeciwbólowymi oraz rozrzedzającymi wydzielinę, a w stanach zaawansowanych zabieg endoskopowy lub chirurgiczny.

Ból w tylnej części głowy może towarzyszyć nadciśnieniu tętniczemu. Jeśli pacjent odczuwa częste bóle tego typu, powinien natychmiast zmierzyć ciśnienie tętnicze, a w razie odchyleń od normy – udać się do lekarza. Ból w okolicy oka to natomiast prawdopodobny objaw chorób okulistycznych, takich jak jaskra, czy zapalenie oczodołu. Ich przyczyną może też być nieskorygowana wada wzroku.

Zapraszamy do skorzystania z szybkiej tele porady z lekarzem internistą.

Zdradliwe, stanowiące zagrożenie dla życia

Bóle głowy, które mogą być objawem chorób stanowiących zagrożenie życia, wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. Leki przeciwbólowe nie dają w ich przypadku żadnego efektu. Do tak poważnych chorób zaliczamy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kiedy to bólowi towarzyszy wysoka gorączka, sztywność karku, senność, zaburzenia świadomości, nudności i wymioty. W razie podejrzenia tej choroby konieczna jest hospitalizacja, a badaniem rozpoznającym trafność diagnozy jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Inną poważną chorobą, której objawem może być ból głowy jest krwawienie podpajęczynówkowe. Jego przyczyną najczęściej jest pęknięcie wrodzonego tętniaka, czyli nieprawidłowej, poszerzonej, rozciągniętej ściany tętnicy mózgowej. O wiele rzadziej jest ono wynikiem urazu lub zaburzeń krzepnięcia. Często silnemu bólowi towarzyszy sztywność karku, senność, wymioty, a nawet utrata przytomności. Sposób leczenia jest uzależniony od rozległości krwawienia oraz umiejscowienia tętniaka – stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na monitorowaniu i podtrzymywaniu życia pacjenta, lub operacyjne.

Jeśli natomiast ból głowy jest stopniowo narastający, silniejszy rano, potęgowany przez wysiłek fizyczny, towarzyszą mu wymioty, zaburzenia widzenia, to wskazuje na podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. To z kolei może być objawem choroby rozrostowej w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli guza mózgu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Z pewnością wtedy, gdy bólom towarzyszy niedowład kończyn, zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi, sztywność karku, wysoka gorączka lub ból oka. Wizyta u lekarza jest także konieczna, gdy bóle narastają szybko i gwałtownie lub gdy nagle zmienił się rodzaj i intensywność bólów występujących od lat. A także wtedy, gdy samodzielne leczenie nie przynosi poprawy.

W sytuacji lekkiego przewlekłego bólu głowy można zadzwonić po tele poradę do lekarza.

Lekarz pierwszego kontaktu powinien wykonać badania krwi – morfologię, ocenę wydolności wątroby i nerek, a także skierować chorego, w zależności od rodzaju bólu, na konsultację neurologiczną lub okulistyczną. W wielu przypadkach może być konieczna tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Innym badaniem, jakie może zlecić lekarz jest EEG lub badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. W przypadku podejrzenia stanu zagrażającego życiu wykonywane jest nakłucie lędźwiowe.

W dzisiejszych czasach lekarz może wydać nam e-receptę online w 5 minut.  Dzięki temu możemy uzyskać szybką pomoc.

Bóle głowy: jak sobie z nimi radzić?

Ból głowy wielu z nas może utrudnić normalne życie. Im częściej taki problem nas dopada, tym ważniejsze staje się znalezienie sposobu, który pozwoli nam się z bólem skutecznie rozprawić. Z jakich możliwości można skorzystać? Co może nam zaoferować medycyna alternatywna?

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Dlaczego tak często boli nas głowa?

Bóle głowy mogą przybierać różne formy, różne są też ich przyczyny. Częstym problemem są bóle głowy pochodzenia naczyniowego, które mają ścisły związek ze skurczami małych tętnic w mózgu. Zmiana średnicy tętnic sprawia, iż dokucza nam migrena – uciążliwa przypadłość, której dodatkowo towarzyszą takie problemy, jak nudności oraz zaburzenia widzenia. Bóle głowy mogą być też związane z napięciem mięśni. Skurcz lub usztywnienie karku oraz barku często sprawia, iż pojawia się silny ból. Innymi przyczynami problemów z bólem głowy mogą być stany zapalne (np. zatok lub opon mózgowych), ucisk wywołany obecnością guza oraz niezdrowy styl życia. Jak walczyć z bólem głowy?

Co można zrobić, by pokonać ból głowy?

Medycyna alternatywna, w walce z bólem głowy, może nam pomagać na wiele sposobów. By uniknąć ataków bólu, warto zacząć od zmiany stylu życia. Umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz wprowadzenie drobnych zmian w codziennym menu to podstawa. Alkohol, czekolada i nadmiar kofeiny – oto częste przyczyny problemów z bólem głowy.
By odzyskać dobre samopoczucie, można też sięgać po takie zioła, jak kocimiętka, lawenda oraz werbena. Przygotowane z nich herbatki pomogą w łagodzeniu bólu, a tym samym pomogą nam szybciej wrócić do dobrej formy. Cennym wsparciem będą też olejki eteryczne, m. in. te z czarnego pieprzu, lawendy, majeranku oraz mięty pieprzowej. W walce z bólem głowy dobrze radzą sobie też takie aromaty, jak rozmaryn oraz eukaliptus. Co jeszcze może pomóc? Odprężające kąpiele i masaże mięśni szyi oraz barków. Warto też postawić na aktywność fizyczną, dzięki której można nie tylko się odprężyć, ale i zrelaksować. Pomocna będzie też joga, w trakcie której ćwiczenia relaksacyjne są łączone z głębokim oddychaniem, co w efekcie daje wspaniałe rezultaty.

Bóle głowy mogą być skutkiem licznych problemów, warto zatem pamiętać o jednym – medycyna alternatywna może nam pomagać w łagodzeniu dolegliwości, nie może nam jednak zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętajmy, że ból może być skutkiem patologicznych zmian, wobec których nawet najlepsze metody alternatywnego leczenie pozostają bezradne.

3.8/5 - (13 votes)


Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0