Tabletki antykoncepcyjne – co osłabia ich działanie?
Stosowanie nowoczesnych tabletek antykoncepcyjnych często nie powoduje żadnych efektów ubocznych – łatwo zapomnieć, że w ogóle się je stosuje. Nie należy jednak zapominać, że wiele czynników osłabia ich działanie – do tego stopnia, że powstaje ryzyko zajścia w ciążę.
Korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych wciąż jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży oprócz prezerwatyw. Antykoncepcja tego typu jest wygodna, a w wielu przypadkach pożądana również ze względu na nieuregulowaną gospodarkę hormonalną. Tabletki to jej najbardziej dostępna i najtańsza forma. Dostępne dziś na rynku pigułki nowej generacji nie obciążają organizmu jak te, które brano jeszcze dwie dekady, a nawet dekadę temu. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą mieć efekty uboczne w postaci zmian nastroju, utraty libido czy poczucia ospałości, jednak coraz mniej kobiet skarży się na tego rodzaju objawy. Jednocześnie, jest to bardzo skuteczna metoda o bardzo niewielkim wskaźniku zawodności, jeśli tylko jest stosowana właściwie.
W razie nagłych przypadków polecamy skorzystać z antykoncepcji awaryjnej.
E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut
W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon. Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty
Są jednak czynniki, które mogą osłabić działanie tabletek, a w konsekwencji zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę.
Palenie papierosów
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych nie powinno być łączone z paleniem papierosów. Przede wszystkim dlatego, że zwiększa to ryzyko miażdżycy. Należy pamiętać, że palenie zmniejsza również skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
Stosowanie antybiotyków
Każde środki doustne, które wpływają na florę bakteryjną w jelitach, mogą zmniejszyć skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Wszystko dlatego, że tabletki nie wchłaniają się właściwie bez prawidłowej flory jelitowej. Większość antybiotyków natomiast ją zaburza. Dlatego często zdarza się, że podczas antybiotykoterapii u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną pojawia się krwawienie z odstawienia, mimo że wcale nie odstawiły pigułek. Nawet jeśli ten objaw się nie pojawi, należy zachować ostrożność.
Stosowanie ziół i suplementów diety
Istnieje wiele ziół, które mogą osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych na tyle, że powstaje ryzyko zajścia w ciążę. Należą do nich między innymi:
- dziurawiec
- dzięgiel chiński
- senes
- kruszyna
Zobacz także: