Zapalenie przydatków – wszystko co musisz wiedzieć
Zapalenie przydatków to bolesny i uciążliwy problem, z którym musi się zmierzyć wiele kobiet. Jakie czynniki mogą wpływać na rozwój takich dolegliwości? W jaki sposób można z nimi skutecznie walczyć?
Zapalenie przydatków – co to jest
Czym właściwie jest zapalenie przydatków? To stany zapalne, których ofiarami padają jajniki oraz jajowód. Zazwyczaj jako pierwszy stanem zapalnym zostaje objęty jajowód, a następnie jajnik. Wynika to z budowy anatomicznej oraz z faktu, że w większości przypadków za problemy ze stanem zapalnym odpowiada infekcja wstępująca. Infekcji takiej sprzyja m. in. miesiączka, poród lub poronienie. Infekcja zstępująca wiąże się zazwyczaj z węzłami chłonnymi, a do zakażenia dochodzi najczęściej przez krew.
Dlaczego zapalenia przydatków nie można ignorować?
Jajniki oraz jajowód, objęte stanem zapalnym, to wielkie zagrożenie dla zdrowia każdej z nas. Brak leczenia to coraz więcej problemów z bólem, upławami, zaburzeniami miesiączkowania oraz z płodnością. Warto zatem zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy i możliwie jak najszybciej konsultować je ze swym lekarzem. Jakie sygnały powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?
E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut
W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon. Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty
Jak objawia się zapalenie przydatków?
Zapalenie przydatków to problem, który objawia się w dość specyficzny sposób. Ostry ból w podbrzuszu, gorączka, zaparcia, biegunki, a często również ataki kolki jelitowej. Są to objawy, których nie można ignorować. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do formy przewlekłej tej choroby, a to oznacza nagłe nawroty bólu w chwili, gdy dojdzie chociażby tylko do drobnego przeziębienia.
Zapalenie przydatków kontra współczesna medycyna
Na czym polega leczenie tego problemu? Sporo zależy tu od tego, jakie drobnoustroje są odpowiedzialne za infekcję. W uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie pomagają badania, na podstawie których lekarz dokonuje wyboru najlepszych w danym wypadku antybiotyków. W kuracji takiej (trwającej od kilku dni do dwóch tygodni) wykorzystywane są też często środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. I tu o wyborze decyduje lekarz, do zaleceń którego walcząca z zapaleniem przydatków kobieta powinna się dostosować.
Zapalenie przydatków to bolesny, uciążliwy i bardzo groźny problem, z którym należy skutecznie walczyć. Im wcześniej rozpoznamy niepokojące objawy, im wcześniej rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym lepiej dla nas.
W razie wystąpią objawów zapalenia przydatków zapraszamy na szybką konsultację online z ginekologiem. Na konsultacji dowiesz się co pomorze na zapalenie jajników.
Zobacz także: