Endometrioza: przyczyny, objawy, leczenie

Problem endometriozy dotyczy wielu kobiet na całym świecie. Ta uciążliwa przypadłość wiąże się z wieloma dolegliwościami i zagrożeniami. Jest źródłem silnego bólu oraz jedną z częstszych przyczyn problemów związanych z płodnością. Na czym polega endometrioza? W jaki sposób można walczyć z tą przypadłością?

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to stan, w którym tkanka, która normalnie rośnie wewnątrz macicy, znajduje się poza nią. Około 10% kobiet w wieku reprodukcyjnym ma endometriozę. Jest to mniej więcej jedna na 10 kobiet. Endometrioza nie musi oznaczać, że nie możesz zajść w ciążę. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, co można zrobić, aby poradzić sobie z tą chorobą i zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

Endometrioza występuje wtedy, gdy tkanka, która zwykle wyściela wnętrze macicy (endometrium), rozrasta się poza macicą. Rozrost ten może nastąpić wewnątrz jamy brzusznej, macicy, jajników lub jajowodów.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z endometriozą?

Endometrioza jest przypadłością, której towarzyszą dość charakterystyczne objawy. Silny ból, który pojawia się w rejonie miednicy, jest tu jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów. Objawem mogącym świadczyć o problemach z endometriozą są też bóle pojawiające się w trakcie stosunków oraz problemy związane z utrudnionym lub bolesnym oddawaniem moczu.

Jak rozwija się endometrioza?

Przyczyny problemów związanych z endometriozą są doskonale znane lekarzom. Choroba ta, zwana również gruczolistością, atakuje zazwyczaj kobiety w okresie rozrodczym i jest chorobą o charakterze przewlekłym. Choroba ta może być dziedziczona, często jednak okazuje się skutkiem innych chorób, których konsekwencją staje się utrudnienie przepływu krwi menstruacyjnej przez szyjkę macicy.
Jak rozwija się endometrioza? Mechanizm jest dość prosty. Główną przyczyną problemów okazuje się tu tkanka, która powinna wyściełać tylko macicę, a która, na skutek zaburzeń, zaczyna się rozwijać również w jajnikach, jajowodach oraz w okrężnicy. Tkanka ta w okresie menstruacji krwawi, jednak – ze względu na lokalizację tkanki – krew ta nie jest odprowadzana z organizmu kobiety. Skutki takiej sytuacji są poważne. Tkanka nabrzmiewa, co w efekcie prowadzi do rozwoju stanów zapalnych i bolesnych skurczów. Skutkiem takich problemów może się tez okazać powstanie cyst wypełnionych krwią oraz blizn, które negatywnie mogą wpływać na zdrowie kobiety. Są to przecież wielkie zagrożenia, które często okazują się przyczyną silnego bólu. Mogą one również skutecznie zaburzać prawidłową pracę kobiecych narządów płciowych i prowadzić do bezpłodności.

E-recepta 24/7
na Twój wybrany lek
czas realizacji: do 5 minut 

W cenie konsultacja z lekarzem. 100% online na twój telefon.
Antykoncepcja awaryjna, przedłużenie recepty i inne.
cena: 69 PLN 39 PLN
ZAMÓW
Lekarz jest teraz Online!

Wybierz co potrzebujesz: Konsultacja lekarska / internista | Konsultacja ginekologiczna | Recepty na telefon | Przedłużenie recepty

Przyczyny endometriozy

Dokładna przyczyna endometriozy nie jest znana. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tej choroby, w tym: – Genetyka: Jeśli twoja matka lub siostra ma endometriozę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ty też na nią zachorujesz. – Historia reprodukcji: Jeśli miałaś histerektomię, przyjmowałaś pewne rodzaje hormonów, takich jak danazol, lub stosowałaś antykoncepcję zawierającą progestynę, możesz być bardziej narażona na wystąpienie endometriozy. – Hormony: Hormony uwalniane podczas cyklu menstruacyjnego kobiety mogą powodować wzrost tkanki endometrialnej poza macicą.

Objawy endometriozy

Chociaż doświadczenie każdej osoby z endometriozą jest inne, objawy endometriozy obejmują: – Bolesne miesiączki – Ból podczas stosunku – Przewlekły ból w miednicy – Obfite miesiączki – Skurcze – Obfite lub bolesne wypróżnienia – Problemy z oddawaniem moczu

Objawy te będą się różnić w zależności od umiejscowienia tkanki endometrialnej i Twoich indywidualnych objawów. Jeśli masz takie objawy, porozmawiaj ze swoim lekarzem. On lub ona może pomóc w ustaleniu, czy masz endometriozę.

Leczenie endometriozy

Najlepszym sposobem leczenia endometriozy jest zapobieganie jej wystąpieniu w pierwszej kolejności. Badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta mogą pomóc w zapobieganiu endometriozie. Jeśli zdiagnozowano u ciebie endometriozę, możesz również spróbować kilku technik samokontroli, które pomogą złagodzić objawy. Należą do nich – Zażywanie leków przeciwbólowych – Stosowanie terapii ciepłem w przypadku bólu – Praktykowanie medytacji – Zmianę diety, tak aby zawierała dużo owoców i warzyw – Zmianę rutyny ćwiczeń fizycznych – Zmniejszenie poziomu stresu – Wystarczającą ilość snu

Jeśli te techniki samokontroli nie pomagają w łagodzeniu objawów, należy porozmawiać z lekarzem o innych możliwościach leczenia. Lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny w celu usunięcia endometrium lub terapię hormonalną.

Sposoby radzenia sobie z bólem przy endometriozie

Endometrioza jest bolesnym schorzeniem, które dotyka wiele kobiet. Dochodzi do niej, gdy tkanka, która normalnie wyściela wnętrze macicy – endometrium – rozrasta się poza macicę. Może to prowadzić do bolesnych stanów zapalnych i zmian chorobowych w różnych częściach ciała.

Endometrioza jest jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet i może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekły ból, problemy z jelitami i trudności w oddawaniu moczu.

Dowiedzenie się więcej o endometriozie i możliwościach jej leczenia może pomóc w radzeniu sobie z tym schorzeniem. Obejmują one: – Regularne ćwiczenia – Zdrowe odżywianie – Picie dużej ilości wody – Radzenie sobie ze stresem – Wystarczająca ilość snu – Kontrolowanie cyklu miesiączkowego za pomocą kalendarzyka miesiączkowego – Rozmowa z lekarzem na temat leków, które mogą pomóc w zwalczaniu bólu

Współczesna medycyna w walce z endometriozą

Ponieważ endometrioza jest przypadłością dość częstą, która może prowadzić do poważnych zaburzeń płodności, lekarze poświęcają tej chorobie wiele uwagi. Efekt? Leczenie tej przypadłości staje się coraz łatwiejsze. Z jakich metod walki z tym problemem już teraz mogą korzystać kobiety? Wśród metod najchętniej wykorzystywanych przez lekarzy znajduje się leczenie farmakologiczne. Tu podstawową rolę odgrywają pigułki antykoncepcyjne, których głównym zadaniem jest ograniczenie ilości wytwarzanego przez kobiecy organizm estrogenu. Inne terapie mają na celu chwilowe powstrzymanie owulacji lub wywołanie za pomocą leków takich zmian hormonalnych, do jakich dochodzi w ciele kobiety w okresie ciąży. W leczeniu często wykorzystywane są też syntetyczne hormony męskie, choć ich stosowanie – ze względu na uciążliwe skutki uboczne – wzbudza coraz więcej kontrowersji. Z pomocą kobietom cierpiącym z powodu enedometriozy przychodzi też chirurgia, a dokładniej – mikrochirurgia. Dzięki specjalistycznym zabiegom możliwe jest usuniecie problemu i przywrócenie kobiecie płodności. W takiej formie leczenia wykorzystywany jest laparoskop, dzięki któremu lekarz może usunąć z jajników i jajowodów ogniska tkanki błony śluzowej macicy – głównej sprawczyni problemów z endometriozą.

Endometrioza nie oznacza, że nie możesz mieć zdrowego, pełnego życia. Możliwe jest poradzenie sobie z tym schorzeniem i prowadzenie normalnego, aktywnego trybu życia. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z objawów związanych z endometriozą, porozmawiaj z lekarzem. Pomoże Ci on ustalić, czy masz tę chorobę i zaproponuje odpowiednie dla Ciebie opcje leczenia.

Endometrioza jest bolesnym schorzeniem, które dotyka wiele kobiet. Dochodzi do niej, gdy tkanka, która normalnie rośnie wewnątrz macicy, rozrasta się poza nią. Może to prowadzić do bolesnych stanów zapalnych i zmian chorobowych w różnych częściach ciała.

Endometrioza jest poważnym problemem, którego ignorować nie można. Choć zapobieganie tej chorobie jest niemożliwe, każda kobieta może w porę podjąć te kroki, które pozwolą możliwie jak najszybciej rozwiązać ów problem. Obserwacja swego ciała oraz regularne badania – oto podstawa, o której żadna kobieta troszcząca się o swe zdrowie nie powinna zapominać.

 

Zobacz także:

4.5/5 - (32 votes)


Apteczka0
Brak produktów w koszyku!
Wróć do strony
0